Gdzie jest mój lokal wyborczy? Sposób na znalezienie komisji

W niedzielę, 15 października 2023 roku, odbędą się wybory parlamentarne. W weekend wielu wyborców zastanawia się, gdzie głosować. Jak sprawdzić lokal wyborczy, do którego trzeba się udać na wybory? Sposobów jest kilka, a każda z metod dostępna jest przez internet.

Gdzie jest mój lokal wyborczy w wyborach parlamentarnych w 2023 roku?

Na skutek nowelizacji kodeksu wyborczego w znaczącym stopniu usprawniono i ułatwiono procedurę wyborczą dla głosujących. Od tego roku wójtowie i burmistrzowie miejscowości zamieszkiwanych przed ponad 200 osób mieli poinformować komisarzy wyborczych o fakcie możliwości stworzenia w takich miejscach komisji wyborczych. W ten sposób w najbliższych wyborach oddanie głosu będzie znacznie łatwiejsze.

W jaki sposób można sprawdzić, gdzie jest mój lokal wyborczy? Miejsce, w którym możemy oddać głos, zależy od adresu naszego zamieszkania. W celu znalezienia swojej obwodowej komisji wyborczej należy skorzystać ze strony internetowej z wyszukiwarką komisji. W odpowiednim polu podajemy miasto i ulicę, a naszym oczom ukaże się nazwa i miejsce komisji, w której oddamy głos.

Reklama

Po wpisaniu naszego adresu poznamy województwo, miasto i ulicę, przy której znajduje się komisja. Będzie tam również nazwa instytucji, w której się znajduje, np. w szkole itp. W tabeli podano również informacje o tym, czy komisja jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnością, a także zespół ulic podlegający pod komisję.

Zobacz: Gdzie na wybory? Sprawdzisz to w mObywatelu

Jak sprawdzić gdzie głosować 15 października? Podpowiada mObywatel

Aplikacja mObywatel również pomoże nam sprawdzić, gdzie na wybory 2023 będziemy musieli udać się w najbliższą niedzielę. Wszystko za sprawą wprowadzonej niedawno funkcji, czyli Centralnego Rejestru Wyborców (CRW). Znajdziemy tam informacje nie tylko o posiadaniu czynnych praw wyborczych, ale również numer okręgu wyborczego i sprawdzimy adres komisji wyborczej.

W tym celu wystarczy zalogować się do aplikacji mObywatel, a następnie nacisnąć przycisk Wybory. Po wejściu w zakładkę będziemy mogli sprawdzić nasze dane w CRW, a także miejsce do głosowania w najbliższych wyborach. Po wybraniu tej opcji poznamy nasze miejsce do głosowania, czyli to, gdzie na wybory udamy się 15 października. Będzie tam nazwa siedziby obwodowej komisji wyborczej, a także jej adres i numer obwodu.

Wybory 2023 za granicą. Gdzie jest moja komisja wyborcza?

W wyborach wziąć udział mogą również osoby posiadające czynne prawa wyborcze i mieszkające za granicą. W wielu krajach utworzono sporo komisji wyborczych. Jest ich tym więcej, im większa jest liczba mieszkających w danym miejscu Polaków. Najwięcej komisji wyborczych poza Polską znajdziemy m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Stanach Zjednoczonych.

Gdzie głosować w wyborach za granicą? Osoba chcąca oddać swój głos poza Polską musiała do 10 października zgłosić się do polskiego konsula z wnioskiem o dopisanie do listy wyborców. Dzięki temu może oddać głos we wskazanej wówczas komisji wyborczej.

Głosowanie poza miejscem zamieszkania

Do oddania głosu w wyborach poza miejscem zamieszkania wymagane było złożenie odpowiedniego wniosku. Termin minął 12 października. Podczas składania wniosku należało podać adres, pod którym przebywać się będzie w dniu wyborów.

W ten sposób na czas głosowania 15 października została nam przypisana inna komisja wyborcza.

Jak sprawdzić gdzie głosować
, skoro zmieniło się komisję? Taka informacja również jest dostępna online. Możemy ją znaleźć np. we wspomnianej wcześniej wyszukiwarce na podstawie naszego adresu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wybory parlamentarne 2023 | mObywatel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama