Halo, NASA? Sprawa jest, pomożecie szukać potwora z Loch Ness?

Trwa rekrutacja ochotników, którzy będą obserwować jezioro Loch Ness w poszukiwaniu słynnego potwora. O pomoc poproszeni zostali również eksperci NASA i naukowcy z całego świata - mówiąc krótko, zrobiło się poważnie!

Czy Nessie to tylko wytwór popkultury? Kolejne ekspedycje poszukiwawcze chcą udowodnić, że nie
Czy Nessie to tylko wytwór popkultury? Kolejne ekspedycje poszukiwawcze chcą udowodnić, że niemateriały prasowe

Centrum Loch Ness działające w hrabstwie Highlands zwróciło się do badaczy NASA oraz innych naukowców i uniwersytetów o "udostępnienie swojej wiedzy specjalistycznej w nowym poszukiwaniu potwora". Przypomnijmy, że zorganizowana w ubiegłym roku jedna z największych akcji tego typu zakończyła się wykryciem przez hydrofon głośnych podwodnych dźwięków i kilku "potencjalnych obserwacji".

Organizatorzy mają więc zamiar kuć żelazo, póki gorące i z okazji  90. rocznicy pierwszej zorganizowanej obserwacji powierzchniowej Loch Ness, czyli wyprawy Edwarda Mountaina, ogłaszają kolejne poszukiwanie Nessie, które zostanie przeprowadzone w dniach 30 maja-2 czerwca. Co prawda badania te nie przyniosły jednoznacznych odpowiedzi, a wiarygodność ekspedycji znacznie obniża sposób uzyskania danych, tzn. organizator wyprawy zatrudnił ponad 20 osób, w większości bezrobotnych, którym obiecano premie za każde nowe zdjęcie mające Nessie - nietrudno więc wyobrazić sobie ich kreatywność.

Kolejne poszukiwanie potwora z Loch Ness

Niemniej, zainspirowała kolejne pokolenia odkrywców, a od tego wydarzenia z 1934 r. oficjalnie zanotowano 1156 "obserwacji" potwora z Loch Ness i zorganizowano wiele ekspedycji. Co będzie wyróżniać tę najnowszą? Centrum Loch Ness rekrutuje ochotników nie tylko do osobistego obserwowania jeziora, ale i śledzenia go za pomocą kamer transmitujących wydarzenia na żywo, z których obraz zostanie udostępniony na stronie internetowej Visit Inverness Loch Ness.

Wszyscy zainteresowani zostaną poinstruowani, na co należy zwrócić uwagę i w jaki sposób zapisywać wszystkie swoje ustalenia, bo jezioro Loch Ness nie jest najłatwiejszym do obserwacji. Przejrzystość wody jest tu niska, co jest spowodowane dużą zawartością torfu w ziemi przylegającej do zbiornika, a do tego jest bardzo głęboki i w najgłębszym miejscu mierzy 226 metrów, przez co jest jeziorem o największej objętości w Szkocji.

Szkockie jezioro Loch Ness
Szkockie jezioro Loch NessAndy BuchananAFP

Halo, NASA? Pomożecie szukać Nessie?

Organizatorzy nie ukrywają, że tym razem liczą też na udział ekspertów z całego świata, w tym NASA. Jak twierdzi Paul Nixon, dyrektor generalny Loch Ness Center, w zeszłym roku udało im się przyciągnąć uwagę świata jednym z największych w historii wyszukiwań Nessie, w którym uczestniczyli wolontariusze z Ameryki, Kanady, Francji, Włoch, Japonii i nie tylko, więc w tym roku zainteresowanie "największą akcją poszukiwawczą w historii" może być znacznie większe, zwłaszcza w kontekście poczynionych wtedy odkryć.

A jak konkretnie miałaby pomóc amerykańska agencja kosmiczna? Organizatorzy poszukują nowego sprzętu, który może być przydatny w odkrywaniu tajemnic jeziora i są przekonani, że odpowiednimi rozwiązaniami może dysponować właśnie NASA. Za sprawą szumu w mediach społecznościowych chcą zwrócić jej uwagę i dotrzeć do jej administracji z konkretnymi propozycjami. A mają już za sobą również wizyty na kilku brytyjskich uniwersytetach, dokładnie w tym samym celu.

Mamy nadzieję, że eksperci z NASA będą dysponować zaawansowaną technologią obrazowania umożliwiającą skanowanie jeziora. Usiedlibyśmy i porozmawiali z nimi o tym, jak to tutaj sprowadzić
wyjaśnia Aimee Todd, menedżer ds. marketingu w Loch Ness Centre.

A jeśli się nie uda? No cóż, uczestnicy z pewnością będą się świetnie bawić, zwłaszcza że oprócz "pracy" czekać będą również takie atrakcje, jak pokaz filmu dokumentalnego "Loch Ness: Stworzyli potwora" opowiadającego o szaleństwie polowań na potwora w Loch Ness w latach 70. i 80. ze specjalnymi pytaniami i odpowiedziami z reżyserem Johnem MacLavertym oraz debatą na żywo z badaczem Alan McKenna z Loch Ness Exploration i relacją świadka. Łowcy Nessie mogą również wybrać się na wyprawę łodzią, by nasłuchiwać tajemniczych dźwięków dochodzących z głębi jeziora.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Legenda o potworze z Loch Ness wciąż żywaDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas