Historyczne odkrycie na Księżycu. To minerał nieznany dotąd ludzkości

Chińska Agencja Kosmiczna ogłosiła odkrycie na Księżycu minerału nieznanego dotąd ludzkości. To historyczne wydarzenie, które jest wstępem do kolonizacji obiektu i lepszego go zbadania.

Chińska Agencja Kosmiczna ogłosiła odkrycie na Księżycu minerału nieznanego dotąd ludzkości. To historyczne wydarzenie, które jest wstępem do kolonizacji obiektu i lepszego go zbadania.
Chińczycy odkryli na Księżycu nieznany ludzkości minerał /CNSA/NASA /123RF/PICSEL

Chińczycy dołączyli do Rosjan i Amerykanów, jako trzecia nacja, która może się poszczycić odkryciem cennego minerału na powierzchni naturalnego satelity naszej planety. Jak zapowiadają Chińczycy, to dopiero pierwsze efekty realizacji ich historycznego planu eksploracji tego obiektu.

Tym minerałem jest Changesyt-(Y). Mamy tu do czynienia z nowym minerałem fosforanowym. Został on odkryty w cząstkach bazaltu księżycowego. Trzeba tutaj mocno podkreślić, że changesyt jest szóstym nowym minerałem zidentyfikowanym przez człowieka na Księżycu. Próbki z tym minerałem zostały pozyskane przez sondę Chang’e-5 w 2020 roku i dostarczone na Ziemię w celu analiz laboratoryjnych.

Reklama

Chińczycy odkryli na Księżycu minerał zwany Changesytem-(Y)

Odkrycia dokonali naukowcy z Beijing Research Institute of Uranium Geology. Przeanalizowali oni aż 140 tysięcy różnych cząstek w księżycowym pyle za pomocą techniki zwanej dyfrakcją rentgenowską i natrafili na coś, czego ludzkość dotychczas nie widziała. Jak tłumaczą chińscy badacze, mamy tu do czynienia z cząstką kryształu o promieniu zaledwie 10 mikronów.

Start misji Chang’e-5 miał miejsce 23 listopada 2020 roku, a już 16 grudnia 2020 roku próbnik z księżycowym pyłem wylądował na Ziemi w Mongolii Wewnętrznej (północne Chiny). Chiny planują kolejne misje, w trakcie których zostaną pobrane próbki z powierzchni Księżyca, a później dostarczone na Ziemię.

Chiny planują rozpocząć kosmiczne górnictwo na Księżycu

Rząd chce w ten sposób poszukać cennych zasobów, które będzie można wydobywać na drodze kosmicznego górnictwa. Chińczycy nie ukrywają, że poszukują również zasobów helu-3, który idealnie sprawdzi się w najnowszych reaktorach termojądrowych. Dzięki niemu będzie można zaspokoić nawet największe potrzeby energetyczne kraju oraz baz na obcych obiektach.

Prawdopodobnie właśnie w tych cennych geologiczne regionach na Księżycu mogą powstać pierwsze ludzkie kolonie. Chiny chcą wysłać pierwszych ludzi na Srebrny Glob już w 2026 roku. Jednak prace górnicze na dobry początek będą prowadzone przez roboty i specjalne maszyny wydobywcze. Ludzie mają zająć się badaniami realizowanymi bezpośrednio na Księżycu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: astronomowie | Kosmos | technologia | Księżyc
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy