Idziesz na wybory? Ta aplikacja jest niezbędna

Wybory samorządowe 2024 będą mieć miejsce już 7 kwietnia od godziny 7 do 21. Później, bo 21 kwietnia odbędzie się druga tura - w tych miejscach, w których to konieczne. Czy można iść na wybory z mObywatelem i czy dowód w telefonie pozwoli nam zagłosować?

Pójście na wybory kojarzy nam się z uprzednim przygotowaniem, które polega na m.in. sprawdzeniu adresu naszej komisji wyborczej, a także przygotowaniu niezbędnego dokumentu tożsamości. Tylko w ten sposób będziemy mogli oddać głos w wyborach, zarówno parlamentarnych, prezydenckich, jak i nadchodzących samorządowych. Na szczęście w obecnych czasach nie musimy przygotowywać fizycznych dokumentów lub przeszukiwać internetu w celu znalezienia naszej komisji. Wszystko to znajduje się w aplikacji mobilnej mObywatel.

Reklama

Aplikacja na wybory - mObywatel w telefonie

Chcąc odpowiednio przygotować się na wybory samorządowe 2024 wystarczy skorzystać z aplikacji mObywatel. Program, który znalazł się na telefonach milionów Polaków jest przydatnym narzędziem, w którym znajdziemy wszystkie najważniejsze informacje o głosowaniu i nie tylko.

Jakie funkcje daje nam aplikacja? Aby je znaleźć, wystarczy zalogować się do aplikacji i z kategorii Usługi wybrać kafelek Wybory. To tam znajdują się najważniejsze informacje przed wyborami samorządowymi 2024. Są to:

  • Twoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców (CRW)
  • Twoje miejsce do głosowania
  • Pozostałe dane, np. siedziba obwodowej komisji wyborczej, numery okręgów itp.

Oznacza to, że przed wyborami warto sprawdzić powyższe informacje w naszej aplikacji. Dzięki nim dowiemy się, do którego okręgu należymy, a także gdzie dokładnie znajduje się nasza komisja wyborcza.

Dowód w telefonie a głosowanie w wyborach

Czy można wykorzystać elektroniczny dowód osobisty, aby zagłosować w wyborach? Tak, dowód w aplikacji mObywatel jest pełnoprawnym dokumentem, który pozwoli nam pobrać kartę do głosowania i oddać ważny głos. Tyczy się to zarówno wyborów samorządowych, jak i tych do parlamentu europejskiego oraz innych.

Wystarczy wylegitymować się przed komisją naszym dowodem w aplikacji. Co ważne, dowód działa również w trybie offline. Oznacza to, że nie musimy mieć połączenia internetowego, aby oddać ważny głos. Przed pójściem na wybory warto jednak upewnić się, że nasza aplikacja mObywatel jest zaktualizowana i wszystkie dane są na miejscu.

Jednorazowa zmiana miejsca głosowania

Co zrobić, gdy mieszkamy w gminie A, a znajdujemy się na liście wyborców gminy B? Czy można jednorazowo zmienić miejsce do głosowania? W przypadku wyborów samorządowych jest to niemożliwe - inaczej, niż w przypadku wyborów prezydenckich czy parlamentarnych. Dlatego stosowny wniosek o zmianę miejsca do głosowania należy złożyć odpowiednio wcześniej. Co istotne, zrobienie tego w aplikacji mObywatel jest niemożliwe.

W aplikacji znajdziemy jedynie odnośnik do odpowiedniego wniosku, którego wypełnienie pozwoli nam zmienić miejsce do głosowania w wyborach samorządowych 2024. Więcej informacji na ten temat udziela portal gov.pl.

mObywatel - aplikacja do wszystkich spraw

Najważniejszą funkcją aplikacji mObywatel na wybory jest oczywiście elektroniczny dowód osobisty. Dokument ten jest pełnoprawnym dowodem, który pozwoli nam na wylegitymowanie się przed komisją wyborczą, w urzędzie czy na poczcie lub w banku. To oczywiście nie jedyna funkcja, z której warto korzystać - do aplikacji regularnie dołączają nowe dokumenty, legitymacje i nie tylko.

Poza tym, mObywatel daje nam dostęp do usług dla kierowców (np. historia pojazdu, mandaty, punkty karne i ubezpieczenia), oraz IKP (Internetowe Konto Pacjenta) i wiele innych. Oto lista przykładowych funkcji mObywatela, do których mamy dostęp:

  • Wirtualny portfel z dokumentami, a w nim dowód osobisty, prawo jazdy czy certyfikat COVID-19
  • mPojazd, a w nim informujące o dowodzie rejestracyjnym czy polisie OC
  • Legitymacja emeryta-rencisty
  • mLegitymacja studencka czy mLegitymacja szkolna - cyfrowy dokument uprawniający do zniżek i nie tylko
  • Dostęp do eRecepty i eSkierowań
  • Karta Dużej RodzinyBilkom, czyli bilety kolejowe kupione na przejazd pociągiem u niektórych przewoźników 

Polecamy na Antyweb: mObywatel pomoże kierowcom w stresującej sytuacji. Wiemy od kiedy

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy