Ile prądu zużywa telewizor? Włączyłem tryb eko i sprawdziłem

W ostatnich latach, mimo zamrażania cen, rachunki za prąd do najtańszych nie należą. Oszczędności szukamy wszędzie, a jednym z najczęściej włączonych urządzeń w wielu domach jest stary, dobry telewizor. No właśnie... ten stary raczej nie będzie dobry - przynajmniej dla portfela. Ile prądu zużywa telewizor LCD, LED, a ile plazma? Ile zużyje ta sama matryca, ale o różnej przekątnej? Oto dokładne wyliczenia i konkretne kwoty.

Ile prądu zużywa telewizor i od czego zależy to zużycie?

Na zużycie prądu przez nasz telewizor wpływają przede wszystkim: 

 • rodzaj matrycy;
 • przekątna ekranu;
 • czas spędzany przed telewizorem.

Według specyfikacji jednego ze starszych telewizorów plazmowych Samsunga o przekątnej 50 cali maksymalne zużycie energii wynosi 330 W, średnie 240 W, a w trybie oszczędnym - 130 W. po szybkich przeliczeniach otrzymujemy zużycie na poziomie 0,33 kWh, 0,24 kWh, i 0,13 kWh. Przyjmijmy, że dziennie telewizor jest włączony przez 5 godzin, a koszt 1 kWh to 85 gr. Daje nam to:

Reklama
 • 42,07 zł miesięcznie przy maksymalnym zużyciu;
 • 30,60 zł miesięcznie przy średnim zużyciu;
 • 16,75 zł w trybie eko.

Następnie weźmy na tapet telewizory LED. Ten sam producent, taka sama przekątna, ale średni pobór mocy to tylko 53 W (maksymalny - 140 W). Przy tych samych założeniach otrzymujemy:

 • 6,76 zł miesięcznie przy średnim zużyciu;
 • 17,85 zł przy maksymalnym poborze mocy.

Na koniec przyjrzyjmy się jeszcze telewizorom LCD. Te pod względem oszczędności energetycznej plasują się w środku stawki. 50 cali w LCD pożera ok. 110 W, maksymalne zużycie to 200 W, co daje:

 • 14,02 zł miesięcznie przy średnim zużyciu;
 • 25,50 zł przy zużyciu maksymalnym.

Widać więc wyraźnie, że telewizory plazmowe zostają daleko w tyle nawet po włączeniu oszczędnego trybu. Drugim najważniejszym czynnikiem jest rozmiar matrycy. Porównajmy poszczególne wartości dla telewizorów LED i różnych przekątnych, ale w tej samej klasie energetycznej.

 • 32 cale - 35 W;
 • 42 cale - 44 W;
 • 55 cali - 53 W;
 • 65 cali - 80 W;
 • 75 cali - 96 W.

Poszczególne wartości mogą się oczywiście różnić dla poszczególnych modeli, a także producentów. Porównując telewizory podobnej klasy, zauważymy jednak trend rosnącego zużycia wraz z coraz większą przekątną telewizora. Widzimy już wyraźnie, że zużycie prądu przez TV jest zróżnicowane, a zmiany mogą przyczynić się do realnych oszczędności na rachunkach.

Co to jest tryb ECO w telewizorze?

Tryb ECO, to zwykle zbiór funkcji ekologicznych, które ograniczają zużycie prądu przez telewizor. Cel może być realizowany na kilka sposobów:

 • czujnik obecności - w praktyce czujnik ruchu, który przy dłuższej nieobecności przed telewizorem wyłącza ekran i odtwarza sam dźwięk;
 • oświetlenie dynamiczne - telewizor poddaje wyświetlany obraz analizie i przy statycznych scenach zmniejsza doświetlenie ekranu;
 • automatyczne ustawianie jasności - funkcja znana z telefonów komórkowych, ekran dostosowuje jasność do otoczenia.

Jedną z funkcji zaliczanych do eko jest też wyłączanie zasilania po dłuższej nieaktywności - braku sygnałów z pilota. Niestety nie podejmiemy się próby określenia, jakie oszczędności może przynieść jego stosowanie - różnice są zbyt duże i bardzo uzależnione od poszczególnych ustawień, a także korzystania z telewizora, czy nawet rodzaju oglądanych treści. 

Jeśli telewizor będzie wyłączał się po 20, a nie 120 minutach bezczynności bez wątpienia oszczędności będą znaczne. Czy jednak wyłączony telewizor całkowicie przestaje pobierać prąd?

Ile prądu zużywa telewizor wyłączony telewizor?

W starych telewizorach zużycie faktycznie spadało praktycznie do zera - minimalny pobór był niezbędny ze względu na światełko sygnalizujące czy telewizor jest wyłączony, czy włączony. Nowsza technologia ma jednak inne wymagania. 

Okazuje się, że nawet po wyłączeniu TV prąd dalej płynie i jest przez niego wykorzystywany. Jednym z głównych czynników zużywających prąd po wyłączeniu telewizora jest połączenie z internetem. Praktycznie wszystkie nowsze telewizory mogą łączyć się z WiFi. 

Wyłączony telewizor zużywa od 2 do 5 proc. średniego poboru dla zwykłego użytkowania - nie są to więc ilości zupełnie niezauważalne, jednak odłączanie kabla nie przełoży się na gigantyczne oszczędności. 

Na koniec - czy telewizor zużywa dużo prądu? Dla każdego gospodarstwa trzeba by to policzyć indywidualnie, jednak kilka szybkich porównań pomoże wyrobić sobie ogólny obraz sytuacji. Dane do analizy znajdziesz w tym artykule. Sprawdzaliśmy w nim zużycie prądu dla najbardziej "energożernych" urządzeń w domu. 

Jak na ich tle wypadają telewizory? Ujmiemy to tak: oszczędności lepiej poszukać gdzie indziej - przede wszystkim w kuchni.

Czytaj także:

Jak włączyć screen mirroring i połączyć telefon z telewizorem?

Netflix mocno zaskakuje. Polski hit wleciał na platformę. Co nowego?

Jak działa przystawka Smart TV? Mała rzecz, a zmieni każdy telewizor

Zobacz też: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: telewizor | zużycie prądu | rachunek za prąd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy