Implanty mózgowe, które pozwalają na wysyłanie wiadomości za pomocą myśli weszły w fazę testów

Urządzenia docelowo mają ułatwić życie codzienne osobom z paraliżem. Startup otrzymał bardzo duże dofinansowanie mi.in. od Gatesa i Bezosa. Na czym polega niezwykłość tego sprzętu?

Firma Synchron stworzyła implant mózgowy, który wszczepiany jest przez naczynia krwionośne osobom, które mają bardzo ograniczoną lub w ogóle nie posiadają mobilności fizycznej pozwalającej na obsługę wszelkiego typu technologii. Nowoczesny sprzęt ma zapewnić im zdolność do kontroli kursorów, czy inteligentnych urządzeń domowych za pomocą umysłu (i oczywiście za pomocą implantu). Synchron został założony w 2012 roku i działa w branży interfejsów mózg-komputer (BCI).

Implant został pierwszy raz zastosowany u człowieka w 2021 roku. Wówczas Philip O’Keefe, który cierpi na stwardnienie zanikowe boczne, wysłał tweeta tylko i wyłącznie za pomocą myśli. Od tamtej pory technologia ta została zastosowana u czterech pacjentów w Australii i u trzech pacjentów w USA.

Reklama

- Widziałem chwile między pacjentem a partnerem lub pacjentem a małżonkiem, w których odzyskanie zdolności do bycia nieco bardziej niezależnym niż wcześniej jest niesamowicie radosne i wzmacniające. Pomaga im angażować się w sposób, który my uważamy za oczywisty - powiedział dyrektor generalny Synchron Tom Oxley dla CNBC.

W grudniu 2022 roku Synchron otrzymał dofinansowanie na swoje badania w wysokości 75 milionów dolarów. Wsparcie zostało przekazane m.in. przez firmę Microsoft, której współzałożycielem jest Bill Gates oraz od Amazona — założycielem jest Jeff Bezos. Pieniądze mają ułatwić rozpoczęcie "kluczowego badania klinicznego". Ma to przyspieszyć uzyskanie przez Synchron pierwszego w swojej dziedzinie "dopuszczenia do obrotu BCI w leczeniu paraliżu".

- Będziemy mieć okazję dostarczyć pierwszy w swojej klasie komercyjny BCI. Problem paraliżu jest znacznie większy, niż ludzie zdają sobie z tego sprawę. 100 milionów ludzi na całym świecie ma upośledzenie kończyn górnych — powiedział Tom Oxley.

Obecnie Synchron prowadzi rejestrację pacjentów "we wczesnej próbie wykonalności" - służy to do wykazania, że technologia ta jest bezpieczna dla ludzi. Implant BCI Synchron ma zostać wszczepiony sześciu kolejnym pacjentom. Jak stwierdził Kurt Haggstrom, dyrektor handlowy Synchronu, firma jest obecnie w połowie drogi. Nie wiadomo, ile będzie kosztować w przyszłości wszczepienie tej technologii.

Jak działa implant mózg-komputer?

Synchron do wprowadzenia swojego implantu wykorzystuje naczynia krwionośne, które są "naturalnymi autostradami" do mózgu. Za pomocą specjalnych stentów "Stentrode" transportowane są małe czujniki, które są dalej umieszczane w dużej żyle znajdującej się obok kory ruchowej mózgu. Stentrode podpięty jest do anteny, która z kolei zlokalizowana jest w klatce piersiowej pod skórą pacjenta.

Sprzęt ten zbiera surowe dane pochodzące z mózgu, następnie wysyła je do urządzeń zewnętrznych. Jak podkreślają specjaliści, jakość sygnału mózgowego nie jest idealna, ponieważ implant nie jest wprowadzany bezpośrednio do tkanki mózgowej. Z drugiej strony jak mówi Peter Yoo, dyrektor neurobiologii w Synchron, "mózg nie lubi być dotykany przez obce przedmioty". Dzięki mniej inwazyjnemu charakterowi, urządzenie staje się bardziej dostępne dla ludzi.

Pacjenci z ciężkim paraliżem lub z wszelkiego rodzaju chorobami zwyrodnieniowymi, dzięki wspomnianemu implantowi mogą być w stanie odzyskać zdolność komunikowania się z rodziną i ze światem, przez pisanie wiadomości, czy SMS-sów. Synchron twierdzi, że ludzie będą mogli za pomocą implantu robić zakupy online, zarządzać swoimi finansami, a nawet zdrowiem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nowe technologie | Mózg | Implant
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy