Inspirujący moment. Ogień olimpijski niesiony dzięki egzoszkieletowi

W olimpijskiej sztafecie poprzedzającej otwarcie igrzysk udział wziął m.in. sparaliżowany tenisista Kevin Piette. W sieci zaroiło się od nagrań, na których widać ubranego w egzoszkielet mężczyznę trzymającego pochodnię.

Kevin Piette dzięki egzoszkieletowi mógł iść w olimpijskiej sztafecie z pochodnią.
Kevin Piette dzięki egzoszkieletowi mógł iść w olimpijskiej sztafecie z pochodnią.olympics.comAFP

Sztafeta z pochodnią olimpijską to wyjątkowa ceremonia, która poprzedza otwarcie igrzysk olimpijskich. W tym roku udział w wydarzeniu wziął także Kevin Piette — parasportowiec poniósł ogień olimpijski dzięki wykorzystaniu egzoszkieletu.

Historyczny moment. Mężczyzna w egzoszkielecie niósł pochodnię olimpijską

Kevin Piette stracił władzę w nogach wiele lat temu w wyniku wypadku drogowego. Mężczyzna nie poddał się i zajął parasportem, powracając do swojej pasji — tenisa.

Pomimo wypadku, który 11 lat temu spowodował u niego paraplegię, Kevin nie porzucił marzeń. Zamiast tego powrócił do tenisa jako parasportowiec i został do tego „pilotem” egzoszkieletu dla firmy opracowującej specjalne urządzenie do chodzenia — czytamy na stronie igrzysk.

Kevin Piette w sztafecie ze zniczem. W internecie zaroiło się od filmów i zdjęć

W mediach społecznościowych zaroiło się od nagrań, na których widać Kevina, który ubrany w egzoszkielet idzie z pochodnią w dłoni. Mężczyzna przez większość czasu porusza się na wózku, jednak niekiedy zakłada zrobotyzowany pancerz, który pozwala mu samodzielnie się poruszać. Dzięki egzoszkieletowi mężczyzna mimo paraplegii może wstać i wykonywać proste zadania — technologia ta umożliwiła mu też historyczne przejście z ogniem olimpijskim.

- Jako jeden z pierwszych testerów Kevin przyczynił się do udoskonalenia egzoszkieletu, biorąc nawet udział w „cybathlonach”, czyli zawodach, w których osoby niepełnosprawne korzystają z technologii wspomagających wykonywanie codziennych czynności — podano w komunikacie.

Technologia, która zmienia życie

Obecnie technologia ta stosowana jest głównie podczas rehabilitacji, ale francuski startup Wandercraft pracuje nad rozwijaniem także osobistej wersji egzoszkieletu, aby umożliwić potrzebującym większą niezależność w domu.

- Niosąc pochodnię olimpijską, Kevin inspiruje ludzi do angażowania się w sport i promowania innowacji dla osób niepełnosprawnych! - zaznaczono w komunikacie.

Letnie Igrzyska Olimpijskie 2024. Sztafeta poprzedzająca otwarcie

Sztafeta z pochodnią olimpijską rozpoczęła się 16 kwietnia w Olimpii w Grecji. Pierwszym sportowcem niosącym pochodnię w tym wydarzeniu był grecki wioślarz Stefanos Douskos, a pierwszą osobą reprezentującą Francję była pływaczka Laure Manaudou. Z Polski w sztafecie udział wzięła trzykrotna mistrzyni olimpijska w rzucie młotem Anita Włodarczyk.

Oficjalna data ceremonii otwarcia tegorocznych igrzysk to 26 lipca, wydarzenie będzie miało miejsce w Paryżu o godzinie 19:30 CEST. Letnie Igrzyska Olimpijskie we Francji potrwać mają do 11 sierpnia 2024 r.

Podcast Olimpijski. Kajetan Duszyński – naukowiec na bieżniINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas