Sekwana stadionem olimpijskim. O której otwarcie igrzysk 2024 w Paryżu?

Oprac.: Jacek Waśkiel

26 lipca Sekwana stanie się centralnym punktem ceremonii otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Po raz pierwszy w historii impreza zostanie zorganizowana poza stadionem, co nada temu wydarzeniu wyjątkowy charakter. Flota 115 łodzi z reprezentacjami narodowymi przepłynie sześciokilometrowy odcinek rzeki, tworząc niezapomniane widowisko dla ponad 300 tysięcy zgromadzonych widzów. Podpowiadamy, gdzie i kiedy będzie można śledzić transmisję z tego wyjątkowego wydarzenia.

Ceremonia otwarcia igrzysk. Znicz olimpijski ma zapłonąć na Wieży Eiffla w Paryżu.
Ceremonia otwarcia igrzysk. Znicz olimpijski ma zapłonąć na Wieży Eiffla w Paryżu. Łukasz KalinowskiEast News

Kiedy i o której godzinie ceremonia otwarcia olimpiady w Paryżu?

Letnie Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024 oficjalnie rozpoczną się w piątek, 26 lipca, o godzinie 19:30. Paryż już wcześniej gościł igrzyska w roku 1900 i 1924, a teraz, po równo stu latach, ponownie stanie się gospodarzem tej prestiżowej imprezy. Tegoroczna ceremonia będzie wyjątkowa przede wszystkim dlatego, że po raz pierwszy w historii odbędzie się na otwartym terenie, w sercu miasta, na rzece Sekwanie.

Ponad sto łodzi z reprezentacjami narodowymi przepłynie sześciokilometrowy odcinek, a ich rejs będzie można podziwiać z brzegu, gdzie zgromadzi się ponad 300 tysięcy widzów. Trasa rozpocznie się przy moście Austerlitz i zakończy przy moście Pont d'Iéna, mijając po drodze 400 tancerzy i artystów.

Wiele szczegółów ceremonii pozostaje tajemnicą, ale wiadomo, że w programie przewidziano dziesięć specjalnych pokazów, które będą podkreślać różnorodność i bogactwo francuskiej kultury. Spekulacje medialne dotyczące gwiazd muzycznych, które mogłyby uświetnić to wydarzenie, wskazują między innymi na Celine Dion i Lady Gagę. Obie artystki były widziane w Paryżu, co tylko podsyca plotki o ich możliwym udziale w imprezie.

Ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich 2024. Gdzie transmisja?

Relacja na żywo z ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu dostępna będzie na kanałach Eurosportu, na platformie streamingowej MAX, na antenach Telewizji Polskiej i TVP VOD, co zapewni widzom szeroki dostęp do tego wyjątkowego wydarzenia.

Polscy widzowie będą mogli śledzić wszystkie olimpijskie zmagania w platformie streamingowej Max. To 3800 godzin transmisji.

Transmisje telewizyjne z olimpiady można będzie śledzić też na kanałach TVP, Eurosport 1 i Eurosport 2, a także w aplikacji Polsat Box Go. Dzięki współpracy Grupy Polsat Plus z Warner Bros. Discovery, użytkownicy Polsat Box mają też bezpłatny dostęp do ośmiu specjalnych kanałów Eurosport, w tym jednego w jakości 4K, oferującego ponad 830 godzin transmisji na żywo z różnych dyscyplin.

Igrzyska Olimpijskie w Paryżu będą trwać od 26 lipca do 11 sierpnia 2024 roku.

Bulwary nad Sekwaną w Paryżu podczas ceremonii otwarcia ma wypełnić nawet 300 tys. osób. Marta DarowskaReporter

Wyjątkowa ceremonia otwarcia igrzysk w Paryżu. Najnowsza technologia wspiera organizatorów

Ceremonia otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu 2024 zapowiada się jako jedno z najbardziej innowacyjnych wydarzeń sportowych w historii. Najnowocześniejsza technologia odegra kluczową rolę w zapewnieniu wysokiej jakości transmisji z ceremonii otwarcia. Samsung zamontuje ponad 200 smartfonów Galaxy S24 Ultra na dziobach i bokach każdej z ponad stu łodzi sportowców, co pozwoli kibicom dokładnie obserwować ich reakcje.

Wysokiej jakości nagrania HDR będą transmitowane za pośrednictwem pierwszej we Francji samodzielnej sieci 5G, stworzonej przez Orange. Firma ta zamontowała tuzin anten 5G wzdłuż Sekwany, co zapewni płynne i niezawodne przekazywanie obrazu z tego wyjątkowego wydarzenia. Natomiast sztuczna inteligencja będzie monitorować media społecznościowe, aby chronić sportowców przed cyberprzemocą, oraz pomoże w zarządzaniu energią podczas igrzysk, co przyczynić się ma do znacznych oszczędności.

Cyfrowe bliźniaki, czyli wirtualne repliki wykorzystywanych obiektów, umożliwią tworzenie szczegółowych symulacji logistycznych i pomogą organizatorom w szybszym reagowaniu na niespodziewane wydarzenia, takie jak zatory czy zbieranie się tłumu. Z kolei kibice będą mogli za ich pomocą uczestniczyć w wirtualnych wycieczkach po obiektach oraz uzyskać niezbędne informacje, na przykład interaktywny podgląd miejsc siedzących. Dzięki tym innowacjom, igrzyska w Paryżu będą nie tylko sportowym, ale i technologicznym spektaklem na najwyższym poziomie.

Przeczytaj też:

„Polacy za granicą”: Posiadłość należała do Tori Amos. Polka nim rozporządzaPolsat PlayPolsat Play
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas