Jak obserwować zorzę polarną? Te aplikacje w tym pomogą

Zorza polarna w Polsce to niecodzienne zjawisko, którego nie możesz przegapić. Na szczęście dzięki specjalnej aplikacji w telefonie dowiesz się, gdzie i kiedy obserwować nocne niebo. Ekscytujący widok jest tego wart!

Co to jest zorza polarna?

Zorza polarna to zjawisko atmosferyczne, występujące w okolicach obszarów polarnych na półkuli północnej (zorza borealna) i południowej (zorza australna). Zjawisko to jest wynikiem interakcji cząstek naładowanych elektrycznie pochodzących ze Słońca z górną warstwą atmosfery, zwanej jonosferą.

Podstawowym składnikiem zorzy polarnej są cząsteczki gazów w atmosferze, takie jak azot i tlen, które pod wpływem energii pochodzącej z wiatru słonecznego ulegają jonizacji. W wyniku tego procesu cząstki te emitują światło o różnych barwach, co nadaje zorzy polarnym charakterystyczne piękno.

Reklama

Czy zorza polarna występuje w Polsce?

Choć zorza polarna kojarzy nam się np. ze Skandynawią, to w Polsce również można zaobserwować to zjawisko. Szanse na zobaczenie zorzy są tym większe, im bliżej okresu maksimum aktywności Słońca.

Najłatwiej zorzę polarną zobaczyć można:

  • Skandynawia: Krajów takich jak Norwegia, Szwecja, Finlandia i Islandia często oferują doskonałe warunki do obserwacji zorzy polarnych;
  • Alaska: W Stanach Zjednoczonych, Alaska jest jednym z najlepszych miejsc na półkuli północnej do obserwacji zorzy polarnych;
  • Antarktyda: Miejsca bliżej obszarów polarnych;
  • Australia i Nowa Zelandia (na południu);
  • Kanada: Szczególnie obszary północne Kanady, takie jak Terytoria Północno-Zachodnie, są znane z częstego występowania zorzy polarnych;

Najlepsze aplikacje do obserwowania zorzy polarnej

Chcąc zobaczyć zorzę polarną w Polsce możemy wykorzystać do tego aplikację na telefon. Zarówno na Androidzie jak i iOS znajdziemy programy, które podpowiedzą nam czas i miejsce występowania zorzy. Dzięki nim będziemy mogli zobaczyć interaktywną mapę i poznać szczegóły tego zjawiska w Polsce.

SpaceWeatherLive - gdzie jest zorza?

Na tej stronie znajdziemy mapę i zasięg zorzy polarnej na całym świecie. Nie wskazuje precyzyjnie, kiedy zorza w Polsce będzie widoczna, ale z mapy bez trudu odczytamy tę informację. Dane dotyczą zarówno północnej, jak i południowej półkuli.

Przydatne są także procentowe wskazania tego, gdzie i z jakim prawdopodobieństwem zobaczymy zorzę. Są to miejsca na różnych kontynentach i w wielu państwach. Warto zobaczyć, czy na liście nie ma przypadkiem waszej rodzinnej miejscowości.

Aurora Alerts - Northern Light. Aplikacja na Adroid i iOS

Niezależnie, czy posiadacie telefon Android czy iOS, możecie ściągnąć tę apkę. To dedykowany program "pogodowy" dla zorzy polarnej. Dzięki niemu sprawdzicie gdzie i kiedy widoczna będzie zorza polarna. 

Oferuje prognozy zorzy polarnej oparte na danym regionie geograficznym. Aplikacja wysyła nam powiadomienia, gdy szanse na obserwację zorzy polarnej są wysokie, lub po prostu jest to możliwe. Przyda się, zwłaszcza w ten weekend.

My Aurora Forecast & Alerts - najlepsza aplikacja do obserwacji zorzy polarnej?

W sklepie AppStore i Google Play znajdziemy również My Aurora Forecast & Alerts, czyli niezbędnik do oglądania zorzy polarnej w Polsce i nie tylko. Ten program pozwoli nam zlokalizować zorzę, poznać czas i miejsce jej występowania, oraz przypomni nam o tym wydarzeniu.

Program ma też dodatkowe funkcje. Poza ciekawą mapą, znajdziemy w nim zestawienie najlepszych miejsc do oglądania zorzy (w danym momencie) oraz kamery z transmisją na żywo. To na wypadek, gdybyśmy akurat nie mogli nigdzie zauważyć zorzy.

Astronomia24

Ciekawą opcją jest skorzystanie ze strony Astronomia24. Znajdziemy tam mapę z zasięgiem zorzy polarnej i godzinami, w którym będzie widoczna w danym miejscu. To jednak nie koniec, bo strona oferuje kilka innych, równie ciekawych funkcjonalności.

Możemy przy jej pomocy namierzyć Międzynarodową Stację Kosmiczną, czy też znaleźć sporo astronomicznych ciekawostek i porad.

Kiedy obserwować zorzę polarną?

Aby uzyskać aktualne informacje na temat zorzy, warto korzystać z powyższych stron i aplikacji. W ten sposób będziemy mogli określić czas występowania zorzy w Polsce i tym samym bez przeszkód zobaczyć to zjawisko na własne oczy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Zorza polarna | Android | iOS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy