Jak sprawdzić czas spędzony na telefonie i czy to już uzależnienie?

Jak sprawdzić czas spędzony na telefonie w czasach, kiedy to smartfony stały się integralną częścią naszego życia? Niezależnie czy używamy naszych urządzeń mobilnych do pracy, rozrywki lub wyłącznie komunikacji, warto przyjrzeć się czasowi, który poświęcamy na te czynności, aby nie dać się zwieść technologii i zachować zdrową równowagę. Jak sprawdzić czas spędzony na telefonie, kiedy może to świadczyć o uzależnieniu, a także w jaki sposób zminimalizować potencjalne ryzyko negatywnego wpływu na życie.

Kiedy korzystanie z telefonu jest normą, a kiedy to już uzależnienie?
Kiedy korzystanie z telefonu jest normą, a kiedy to już uzależnienie?123RF/PICSEL

Jak sprawdzić czas spędzony na telefonie z Androidem?

Użytkownicy urządzeń mobilnych z systemem operacyjnym Android mają kilka możliwości, aby sprawdzić czas spędzony na telefonie. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest oprogramowanie o nazwie "Digital Wellbeing" (Cyfrowy dobrostan), które zastosowane zostało w nowszych wersjach Androida.

W celu sprawdzenia swojego czasu ekranowego należy wejść w ikonę ustawień telefonu, a następnie odnaleźć aplikację "Cyfrowy dobrostan". W sekcji znaleźć można szczegółowe statystyki, dotyczące korzystania z poszczególnych aplikacji, a także całkowity czas spędzony podczas użytkowania urządzenia mobilnego.

Cyfrowy dobrostan - aplikacja na telefonach Samsung z Androidem.INTERIA.PL

Można tam też ustawić limity czasowe dla posiadanych aplikacji. Oprogramowanie oferuje również tryb "Wind Down" (tryb zasypiania), którego zadaniem jest przygotowanie użytkownika do snu, poprzez regulację skali szarości ekranu oraz uruchomienie trybu nocnego, czyli ograniczenie wszelkich interakcji, takich jak wyłączenie połączeń, czy alertów.

Ile godzin to uzależnienie od telefonu?

Ile godzin to uzależnienie od telefonu? To również zagadnienie, które wzbudza dość duże zainteresowanie. Nie jest jednak łatwo stwierdzić, ile godzin spędzonych na telefonie świadczy o uzależnieniu od niego. Na kwestię tę wpływa wiele czynników, takich jak styl życia, czy chociażby indywidualne potrzeby.

Badanie przeprowadzone przez psychologów pokazują, iż czas, który przeznaczamy na korzystanie z urządzeń mobilnych nie powinien wynosić więcej niż 3 do 4 godzin dziennie (poza korzystaniem z urządzeń do obowiązków służbowych, czy edukacyjnych). Jeżeli jednak czas ten zostanie przekroczony, powinien być to znak ostrzegawczy.

Innymi równie ważnymi aspektami, na które należy zwracać uwagę są też inne objawy uzależnienia, takie jak: zaniedbywanie swoich codziennych obowiązków, kłopoty z relacjami międzyludzkimi, brak kontroli nad czasem, który przeznaczony jest na korzystanie z urządzenia, czy nawet uczucie niepokoju lub irytacji, gdy ograniczony zostanie nam dostęp do telefonu.

Czas przeznaczony na użytkowanie telefonu czy tabletu nie jest jedyną składową, która przyczynia się do uzależnienia. Równie ważnym jest też cel, w jakim korzystamy z poszczególnych urządzeń mobilnych.

Co zrobić, aby zminimalizować negatywne skutki korzystania z urządzeń mobilnych?

Jeżeli zagadnienie czas spędzony na korzystaniu z telefonu zaczyna wzbudzać nasz niepokój oraz negatywnie wpływa na życie, powinniśmy podjąć kroki, które pomogą nam zminimalizować skutki uzależnienia.

W pierwszej kolejności powinniśmy spróbować możliwości, które daje nam nasz smartfon, jak specjalne, opisane już oprogramowanie.

Ponadto w zminimalizowaniu negatywnych skutków korzystania z urządzeń mobilnych pomóc nam może detoks, w postaci ograniczenia użytkowania smartfonu: podczas posiłków, przed snem lub w trakcie spotkań z przyjaciółmi i rodziną. Trzecim wyjściem z sytuacji jest znalezienie alternatywy dla korzystania z telefonu, np. treningi na siłowni, bieganie, pływanie, czy czytanie książek lub jazda na rowerze. Znalezienie alternatywy pomoże w zachowaniu zdrowej równowagi oraz ochroni nas przed uzależnieniem od ekranów.

Ogromny humanoidalny robot będzie naprawiał linie kolejowe w JaponiiinteriaAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas