Jak wyszukać kanały w telewizorze i ustawić je po kolei?

Wyszukanie i ustawienie kanałów w telewizorze to kilka kroków do zrobienia w ustawieniach telewizora. Proces ten może się różnić w zależności od modelu. Jak przeprowadzić strojenie telewizora i czy można ustawić listę wykrytych kanałów według własnych upodobań?

Jak wyszukać kanały w telewizorze?

Wyszukiwanie kanałów telewizji naziemnej nie należy do często uruchamianych funkcji telewizora, jednak czasem możemy nie mieć wyboru. Będzie tak w przypadku zakupu nowego telewizora, dekodera umożliwiającego odbieranie kanałów po przejściu na DVB-T2. Czasami w oprogramowaniu telewizora potrafi pojawić się też błąd, który resetuje lub zmienia ustawienia i wymaga ponownego wyszukiwania kanałów. Jak to zrobić?

Reklama

To prosta procedura, którą każdy może przeprowadzić samodzielnie na własnym telewizorze. Całość nie powinna potrwać dłużej niż 5 minut i wymagać więcej niż 5-10 przyciśnięć na pilocie. Nazwy poszczególnych opcji i układ interfejsu różnią się nieznacznie w zależności od producenta i modelu, jednak nie powinno to przeszkodzić w znalezieniu właściwego menu. 

Żeby wyszukać kanały telewizji naziemnej w telewizorze:

  1. Przejdź do Ustawień (Menu).
  2. Otwórz zakładkę Nadawanie (może to być także Konfiguracja lub System).
  3. Przejdź do zakładki Strojenie (lub np. Menu strojenia DVB-T).
  4. Wyszukujemy opcję Automatyczne strojenie (lub np. ustawianie automatyczne). 

Po uruchomieniu automatycznego strojenia system zacznie wyszukiwać dostępne kanały, a całość nie powinna potrwać dłużej niż kilka minut. Ilość kanałów może różnić się w zależności od regionu, liczby multipleksów dostępnych w danej okolicy itd. W większości poradników i instrukcji dotyczących ponownego wyszukiwania po przejściu z DVB-T na DVB-T2 możemy zobaczyć listę 27 kanałów. 

Ulubione. Jak ustawić kanały w telewizorze po kolei?

Kiedy już udało nam się wyszukać wszystkie dostępne kanały, możemy chcieć ustawić je według własnych preferencji. Chodzi przede wszystkim o kolejność, aczkolwiek wiele telewizorów umożliwia tworzenie własnych list wybranych kanałów - ulubionych, podzielonych według tematyki itd. Zmiana technologii nadawania z DVB-T na DVB-T2 w przypadku starszych telewizorów wymagała zakupu nowego odbiornika, lub dokupienie dekodera. 

W tym miejscu trudno niestety o dokładną instrukcję – bardzo często ścieżka dostępu do opisywanych ustawień znacznie się różni. Jedną z najbardziej klarownych instrukcji mają telewizory Sony i to jej użyjemy w tym przykładzie:

Aby posortować kanały w telewizorze:

  • Naciśnij przycisk Home.
  • Wybierz kolejno: Ustawienia — Oglądanie telewizji — Kanały — Ustawienia kanałów — Ustawienia cyfrowe — Programowanie cyfrowe — Edycja listy programów
  • Wybierz program, który chcesz przenieść w nowe miejsce. 
  • Wybierz nowe miejsce, w które chcesz przenieść wybrany program.

Trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku telewizorów Samsung, gdzie do edycji listy kanałów przejdziemy, przytrzymując przycisk Channel (CH, podłużny obok regulacji głośności na małym pilocie). Po ok. 1 sekundzie pojawi się menu edycji, w którym możemy tworzyć listy ulubionych kanałów, ustawiać blokady lub usuwać wybrane pozycje z listy. 

W starszych telewizorach Samsunga wielu osobom przeszkadzał brak rozbudowanych opcji edycji kanałów. Jednym z najpopularniejszych narzędzi używanych do obejścia tych niedoskonałości jest program ChanSort, który po wyeksportowaniu listy kanałów umożliwia całkowitą personalizację – włącznie ze zmianą nazw kanałów wyświetlanych na ekranie TV.

Wszyscy, którzy zdecydowali się na drugie rozwiązanie, również mogą ułożyć swoje własne listy kanałów – dekodery również posiadają takie ustawienia. Wejdź w menu dekodera i wybierz opcję "Edycja programu" lub "Listy kanałów użytkownika". Nazwij listę na swoim dekoderze i dodaj swoje ulubione kanały. Ponumeruj swoje kanały TV, ustawiając je w odpowiedniej kolejności. Po odnalezieniu właściwego menu instrukcja zwykle wyświetla się na ekranie.

Czytaj także:

Telewizor na ścianie. Jak ukryć kable bez kucia?

Problem z obrazem. Jak zresetować telewizor i go włączyć?

Ile prądu zużywa telewizor? Włączyłem tryb eko i sprawdziłem

mObywatel z trzema nowościami dla kierowców 

Zobacz też: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Telewizja naziemna | telewizor | kanały telewizyjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy