Pilot w telefonie poradzi sobie z każdym telewizorem. Jak go włączyć?

Oprac.: Marcin Szałaj

Jeśli twój pilot od telewizora lubi czasem ukryć się w najmniej spodziewanym miejscu, a do tego guziki reagują dopiero po czwartym naciśnięciu - ten artykuł powinien rozwiązać większość problemów. Jakie aplikacje na telefon mogą zastąpić tradycyjny pilot? Skąd je pobrać i jak sparować telewizor ze smartfonem?

Pilot do telewizora ułatwia życie - szczególnie kanapowy odpoczynek. Relaks może jednak popsuć nagłe zaginięcie. Albo bateria, która zawsze rozładowuje się w najgorszym momencie. Zwykle pod ręką masz jednak inne urządzenie, które z powodzeniem zastąpi tradycyjnego pilota.
Pilot do telewizora ułatwia życie - szczególnie kanapowy odpoczynek. Relaks może jednak popsuć nagłe zaginięcie. Albo bateria, która zawsze rozładowuje się w najgorszym momencie. Zwykle pod ręką masz jednak inne urządzenie, które z powodzeniem zastąpi tradycyjnego pilota.123RF/PICSEL

Pilot do TV w smartfonie - przeżytek czy przyszłość?

Przez wiele lat używanie smartfona w roli pilota było raczej ciekawostką technologiczną, ewentualnie okazją do mało ambitnych żartów z wyłączaniem TV, albo zwiększaniem do maksimum ustawień głośności. W pewnym momencie wydawało się nawet, że możliwość sterowania telewizorem przez telefon w ogóle zniknie. Temu zapobiegła jednak technologia Smart TV.

Rozwiązania "smart-home" wymagają zarządzania, zwykle rolę centrum dowodzenia pełni aplikacja w smartfonie. Za jego pomocą możemy coraz częściej sterować ogrzewaniem, instalacją fotowoltaiczną, zmywarką, klimatyzacją czy nawet jasnością i kolorem żarówek. Byłoby wręcz zaskakujące, gdyby smartfony przejęły kontrolę nad tyloma systemami, a opór stawiłyby telewizory.

Jak działa pilot do telewizora?

Na początek przyda nam się krótka definicja - pilot do telewizora to urządzenie, które pozwala na bezprzewodowe przesyłanie sygnałów, gdzie po odczytaniu sygnału TV wykonuje odpowiednią funkcję przypisaną do przycisku.

Rola pilota od dekad nie uległa większym zmianom, zmienił się za to sposób przesyłania informacji między pilotem i odbiornikiem.

  • od lat 50. aż do 80. XX w. do przesyłu informacji wykorzystywano ultradźwięki;
  • w kolejnych latach ultradźwięki zastąpiły fale promieniowania podczerwonego;
  • obecnie łączność bezprzewodową między wieloma urządzeniami zapewnia Wi-Fi.

Niezależnie od medium niosącego informacje, nadajnik i odbiornik posługują się takim samym zestawem kodów, które uruchamiają konkretne funkcje. Łączność radiowa (czyli m.in. Wi-Fi) ma podstawową przewagę nad komunikacją opartą na podczerwieni - nadajnik i odbiornik "nie muszą się widzieć", może oddzielać je np. ściana.

To właśnie instalacja modułów Wi-Fi w telewizorach tchnęła nowe życie w funkcję pilota w telefonie. W większości nowszych smartfonów odchodzi się od montowania portów podczerwieni. Bez innego kanału odcięłoby to możliwość komunikacji na linii telefon-telewizor. Tak się jednak nie stało, a technologia smart-home wiąże się z coraz większą integracją poszczególnych urządzeń.

Jak zainstalować pilot do TV w telefonie?

Przejdźmy do konkretów - do sterowania telewizorem za pomocą telefonu będziemy potrzebowali odpowiedniej aplikacji. Jest spora szansa, że nie musisz jej nawet pobierać, np. w smartfonach Xiaomi apka jest instalowana fabrycznie.

W innym przypadku wystarczy przejść do sklepu Google Play i wpisać "pilot tv", żeby pokazała nam się długa lista przeróżnych aplikacji - większość z nich działa jak piloty uniwersalne - są kompatybilne z telewizorami różnych producentów. Często obsługują też inne urządzenia - projektory, dekodery czy nawet klimatyzatory.

Menu wyboru urządzeń w aplikacji Mi Pilot.Xiaomimateriał zewnętrzny

Jeżeli interesuje cię obsługa konkretnego telewizora, to warto pobrać aplikację bezpośrednio od producenta - obecnie prawie wszystkie marki udostępniają takie narzędzia (np. SmartThings Samsung).

Poszczególne aplikacje różnią się interfejsem, jednak zasada działania pozostaje ta sama. Dzięki temu proces synchronizacji pilota w telefonie z telewizorem będzie przebiegał podobnie bez względu na zainstalowaną aplikację. Większość z nich nie wymaga żadnego logowania, nawet jeśli chcemy zapisać połączone urządzenia, aby przy kolejnym uruchomieniu uniknąć procesu parowania.

Interfejs pilota TV w aplikacji Mi Pilot.Xiaomimateriał zewnętrzny

Przy pierwszym uruchomieniu wybranej apki pokaże się zapewne samouczek. Zwykle cały proces wygląda bardzo podobnie:

  • w lewym górnym rogu lub w centralnej części ekranu naciskamy "+" lub inny przycisk, np. "Dodaj urządzenie";
  • wybieramy rodzaj urządzenia;
  • jeśli aplikacja jest przeznaczona tylko do telewizorów, wybieramy producenta (zwykle nie ma potrzeby wskazywania konkretnego modelu);
  • na ekranie telefonu pojawi się wybrany przycisk, który pozwoli sprawdzić działanie pilota (w apce Xiaomi jest to regulacja głośności);
  • jeśli telewizor zareaguje na sygnał, zatwierdzamy wybór. Zwykle mamy wtedy możliwość zapisania konkretnego pilota na liście szybkiego wyboru.

Następnym razem wystarczy włączyć aplikację - lista sparowanych urządzeń wyświetli się tuż po uruchomieniu. Zwykle można je dowolnie grupować - np. przypisując poszczególne urządzenia do konkretnych pokojów.

Czytaj także:

Szwecja. Hotel w latarni morskiej Deutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas