Problem z obrazem. Jak zresetować telewizor i go włączyć?
Oprac.: Marcin Szałaj
Próbowałeś wyłączyć i włączyć? Każdy przynajmniej raz usłyszał uniwersalną poradę. O dziwo, zazwyczaj okazuje się skuteczna. Choć awarie najczęściej dotykają smartfony, tablety i komputery, są na nie narażone wszelkie urządzenia elektroniczne - także telewizory. Problem z obrazem albo dźwiękiem, dziwne kolory, nieudane łączenie z WiFi można wyeliminować resetem. Jak zresetować telewizor i kiedy konieczne będzie przywrócenie ustawień fabrycznych?
Spis treści:
Problem z obrazem, telewizor nie chce się włączyć. Co robić?
Usterki telewizora możemy podzielić na uszkodzenia mechaniczne (zwarcia, spięcia, przepalenia itd.) i błędy oprogramowania. Stare kineskopy częściej ulegały awariom pierwszego typu. Nowe telewizory wyposażone w Smart TV czy Android TV są o wiele bardziej zaawansowane – połączenie z WiFI i innymi urządzeniami, obsługa platform streamingowych, a także sama technologia matryc przekładają się na więcej oprogramowania. To w oczywisty sposób zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się błędu.
Jakie objawy mogą dawać takie błędy?
- klasyczne "zawieszenie";
- niewyraźny obraz;
- brak połączenia z internetem;
- problemy z jasnością obrazu;
- brak dźwięku;
- brak reakcji na polecenia z pilota;
- pojawianie się i znikanie losowych menu;
- różne komunikaty;
- bardzo powolne działanie;
- samoistne wyłączanie się telewizora;
- i wiele innych...
Wypisanie wszystkich błędów byłoby raczej niemożliwe. Tych 11 punktów to tylko krótki przegląd najczęstszych awarii. Większość usterek mechanicznych w telewizorach powstaje w miejscach, gdzie płynie prąd. Jeżeli telewizor po prostu się nie spalił, albo nie chodzi nam o "martwe piksele", możemy bezpiecznie założyć, że to błąd oprogramowania. To wbrew pozorom dobra wiadomość – z dużym prawdopodobieństwem usterkę można usunąć zwykłym resetem telewizora.
Jak zrobić "miękki reset" telewizora?
"Miękki reset" to wymuszenie zamknięcia systemu i zakończenia wszelkich procesów na urządzeniu bez utraty danych i przywracania ustawień fabrycznych. W przypadku telewizorów oznacza to odcięcie zasilania. Nie każdy wie, że po zwykłym wyłączeniu niektóre systemy w TV wciąż działają (i pobierają prąd).
Jeżeli telewizor reaguje na polecenia pilota, to w większości modeli znanych marek (Samsung, Sony, Toshiba, Panasonic, LG czy Philips) wyłączenie zasilania można wymusić dłuższym przytrzymaniem guzika ON/OFF. Dłużej to w tym przypadku ok. 5 sekund, ale oczywiście poszczególne modele, a czasem nawet ten sam telewizor po aktualizacji potrafi nieznacznie zmienić czas oczekiwania na reset. W niektórych TV przed wyłączeniem pojawi się komunikat z pytaniem, czy uruchomić urządzenie ponownie - jeśli pilot działa, można wybrać tę opcję.
W tym miejscu musimy pochylić się nad sytuacją, w której nie mamy możliwości zresetować TV za pomocą pilota. Jedna ewentualność to zerowa reakcja na guziki, ale równie problematyczny będzie po prostu brak obrazu. W tym miejscu moglibyśmy zacząć rozwodzić się nad tym, jak wymusić reset za pomocą różnych kombinacji przycisków na obudowie telewizora, które będą inne dla telewizora od Manty czy Hisense, TLC, albo Thompsona. Faktycznie możemy być do tego zmuszeni, ale jeszcze nie teraz.
Z pomocą przychodzi nam jednak oficjalna strona supportu Sony Asia. Ta potwierdza podejrzenia, że cały proces może być znacznie łatwiejszy – ten sposób jest zresztą powszechnie wykorzystywany przy innych urządzeniach. Wpis dotyczy telewizorów z Google TV lub Android TV. Można więc zakładać, że nie ma powodów, żeby nie zadziałał na sprzęcie innym niż Sony.
Najprostsza i oczywista metoda "miękkiego resetu" telewizora wygląda następująco:
- Jeśli to możliwe, wyłącz telewizor.
- Wyjmij wtyczkę zasilającą telewizor z gniazdka.
- Odczekaj 2 minuty.
- Ponownie podłącz telewizor do zasilania.
Po odcięciu dopływu prądu i ustaniu wszystkich procesów obliczeniowych telewizor powinien wrócić do stabilnego stanu przy ponownym uruchomieniu.
Jak zresetować telewizor do ustawień fabrycznych?
Mamy nadzieję, że po przetestowaniu opisanej powyżej prymitywnej, ale skutecznej metody nie musicie już czytać tego akapitu. Jeżeli jednak telewizor dalej "wariuje", w zasięgu naszych możliwości pozostaje już tylko opcja atomowa – przywrócenie ustawień fabrycznych, czyli hard reset. Ta metoda wiąże się z utratą wszystkich pobranych i zapisanych w TV danych - historii wyszukiwania, zapisanych haseł, pobranych plików, zainstalowanych aplikacji itd.
Jeżeli jesteśmy w stanie używać pilota, zadanie będzie łatwiejsze. Dokładna ścieżka dostępu do tej opcji może się różnić w TV od Samsunga, Sony, czy LG, ale zwykle nieznacznie.
Pierwszy krok powinien być zawsze taki sam - przechodzimy do Ustawień. Zwykle znajdziemy coś w stylu "Ustawienia urządzenia", a tam opcję "Resetuj" lub "Przywróć ustawienia fabryczne".
W wielu modelach Samsunga, jednego z najpopularniejszych producentów telewizorów, opcja resetu znajduje się jednak zupełnie gdzie indziej. W podstawowym menu musimy przejść do "Pomocy technicznej", tam wybrać "Diagnostykę" i dopiero tam na samym dole znajdziemy pole "Resetuj".
Telewizor poprosi nas o PIN - domyślnie ustawiony numer to 0000.
Jeszcze inaczej jest w niektórych telewizorach Toshiby - tam w menu znajdziemy opcję "Instalacja", gdzie musimy wybrać coś na kształt "Pierwsza instalacja" lub "Zainstaluj pierwszy raz".
Przejdźmy jednak do trudniejszego wariantu - przywracania ustawień fabrycznych bez użycia pilota. Wcześniej wspominaliśmy, że w pewnym momencie niezbędne może być szukanie różnych kombinacji przycisków dla poszczególnych modeli - to właśnie ten moment.
Przycisków na telewizorze zwykle nie jest bardzo dużo, co ogranicza możliwość kombinacji. Ich układ musi być jednak wystarczająco skomplikowany, żeby nie doszło do przypadkowego uruchomienia czyszczenia zapisanych danych. W większości najnowszych modeli sekwencja została uproszczona i ujednolicona. Jeśli wyrzuciłeś już instrukcję obsługi, możesz w ciemno wypróbować następujący sposób:
- Odłącz kabel zasilania.
- Przytrzymaj przycisk zasilania przez 30 sekund.
- Podłącz kabel zasilania.
Ponowne uruchomienie zajmie nieco dłużej, a po włączeniu telewizor powinien być "jak nowy".
Chyba że powyższa metoda nie zadziała tak jak w telewizorze autora... U mnie ustawienia fabryczne przywraca się, przytrzymując guzik zasilania, a następnie naciskając przez kilka sekund oba przyciski do regulacji głośności (nie puszczając "power button"). Mamy nadzieję, że jak najmniej osób będzie zmuszonych do sprawdzenia działania tej metody na swoich telewizorach, szczególnie jeśli korzystają z nich w pełni od dłuższego czasu i zdążyli ustawić go pod swoje preferencje. Przywracanie ich z powrotem może zająć sporo czasu.
Jeżeli musisz przeprowadzić twardy reset, a najprostsza metoda opisana powyżej nie działa, najłatwiej będzie wpisać w Google markę i model telewizora, na końcu dodając "factory reset". Większość modeli doczekała się już własnych filmików na YouTube, gdzie dokładnie widać które guziki (i jak długo) wciskać.
Utracisz co prawda dane, ale odzyskasz możliwość korzystania z telewizora, a do tego unikniesz kosztów związanych z naprawą. Ta zapewne także wymagałaby przywrócenia ustawień.
Czytaj także:
Zobacz też: