Jaka broń do samoobrony jest legalna i bez zezwolenia?

Zastanawiasz się, jakiej broni mógłbyś użyć do samoobrony, gdybyś został przez kogoś zaatakowany? Okazuje się, że wachlarz możliwości w tym zakresie - nawet bez zezwolenia - jest duży. Gaz pieprzowy, pałka teleskopowa, paralizator elektryczny - to tylko część wyposażenia, która mogłaby pomóc. Pamiętaj, że walka z napastnikiem jest ostatecznością, czasem jednak konieczne jest podjęcie pewnych działań dla własnego bezpieczeństwa.

Samoobrona to jeden ze sposobów obrony przed atakiem.
Samoobrona to jeden ze sposobów obrony przed atakiem. 123RF/PICSEL

Czy w Polsce można kupić broń bez pozwolenia?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, a dokładnie w myśl Ustawy o broni i amunicji, broń czarnoprochowa, jak również jej repliki są dostępne bez zezwolenia dla osób pełnoletnich.

W celu jej zakupienia pozwolenie na broń nie jest wymagane - wystarczy okazanie jedynie dowodu osobistego.

Dodatkowo sama broń może być zakupiona nie tylko stacjonarnie, ale również w sklepie internetowym. Warto jednak zaznaczyć, że broń czarnoprochowa nie jest skutecznym narzędziem do samoobrony, zwłaszcza że ostatnie modele produkowane były w XIX wieku.

Pozwolenie na broń nie jest również konieczne przy wyborze broni pneumatycznej. Co ciekawe, dotyczy to wyłącznie tych modeli, których moc nie przekracza 17 J.

Pistolety i karabinki pneumatyczne poniżej tej wartości nie są uznawane oficjalnie za groźną broń, a do korzystania z nich wystarczy dowód osobisty. Tego typu wyposażenie nie jest skuteczne w samoobronie, co wspomniana broń czarnoprochowa. Chcąc więc poczuć się bezpiecznie, zdecydowanie lepiej skorzystać z innych opcji.

Jaka broń do obrony jest legalna?

W obronie własnej możliwe jest podejmowanie działań, których założeniem jest samoobrona przed atakami fizycznymi przeciwnika.

Walka z wrogiem jest oczywiście ostatecznością. Jednak w sytuacji, kiedy nie da się jej uniknąć, warto wiedzieć, czym można się posłużyć - bez konieczności posiadania zezwolenia.

Pozwolenie na broń nie jest wymagane w przypadku wykorzystywania do samoobrony narzędzi, które można uznać pośrednio za broń. Tego typu wyposażenie wyrównuje szanse w starciu z napastnikiem.

Wśród opcji, których można używać bez zezwolenia, najczęściej wykorzystywanymi są:

  • gaz pieprzowy - jest to jeden z najpopularniejszych środków przeznaczonych do samoobrony, po który sięgają nie tylko kobiety, ale również mężczyźni; w celu zapewnienia sobie obrony wystarczy skierować dyszę w stronę przeciwnika i nacisnąć spust, aby sparaliżować go na kilka minut - w tym czasie można bezpiecznie oddalić się z miejsca zdarzenia i wezwać pomoc; sam gaz pieprzowy nie wymaga użycia siły i jest bezkontaktowy;

  • pistolety na kule gumowe oraz pieprz - do złudzenia przypominają prawdziwą broń, wystrzelone z dużą siłą gumowe kule mogą zaskoczyć przeciwnika i spowodować u niego stłuczenia; broń na pieprz działa dokładnie tak samo, jak gaz pieprzowy, jednak pozwala na miotanie ładunku na znaczne odległości;

  • kubotany - ten rodzaj środka do samoobrony ma za zadanie wzmocnić siłę pięści; najczęściej są one noszone jako breloki do kluczy, jednak od właściciela wymagają bezpośredniego kontaktu z przeciwnikiem;

  • pistolety gazowe - wyglądem mogą przypominać broń krótką, jednak ich głównym zadaniem jest rozpylanie gazu pieprzowego; pistolet gazowy jest znacznie bardziej precyzyjny niż środek w sprayu;

  • paralizatory - powodują porażenie przeciwnika prądem; jedyną wadą w przypadku korzystania z paralizatora jest konieczność dopuszczenia do zbliżenia się przeciwnika na odległość wyciągniętej ręki;

  • broń hukowa - podobnie jak wspomniane wcześniej inne pistolety przypomina ona prawdziwą broń, jednak jej głównym zastosowaniem jest zdezorientowanie przeciwnika i jego odstraszanie, alarmuje także o niebezpieczeństwie ludzi przebywających w pobliżu;

  • pałki teleskopowe - to jedne z bardziej niebezpiecznych przedmiotów wykorzystywanych do samoobrony; często okazuje się, że używane są nie tylko do obrony, ale również do ataku, dlatego słuszność korzystania z nich jest dyskusyjna.
  • Warto pamiętać, że wykorzystanie środków do obrony osobistej powinno odbywać się wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Zawsze należy unikać konfliktu, ale bywają sytuacje, w których działanie wobec napastnika jest nieuniknione.

    Przynoszą słodycze i papierosy. Ukraińcy opłakują swoich zmarłychAFP
    INTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
    Dołącz do nas