Jaki samolot leci nad Polską? Trzy aplikacje, które to wiedzą

Patrzysz w niebo, na którym widzisz samolot. Co to za maszyna, skąd leci i gdzie zmierza? Łatwo to sprawdzić w jednej z kilku darmowych aplikacji. Co jest potrzebne, żeby odnaleźć konkretny samolot? Wyjaśniamy.

Jak sprawdzić, gdzie jest samolot?

Każdy samolot jest wyposażony w urządzenie nazywane transponderem. To dzięki niemu można namierzyć niemal każdą cywilną maszynę. Wojskowych samolotów w większości przypadków nie da się zlokalizować - oczywiście wynika to ze względów bezpieczeństwa. Nie oznacza to jednak, że nigdy nie da się takiego statku powietrznego zaobserwować. Jednak jeśli pojawia się na radarze, do którego dostęp może mieć każdy, prawdopodobnie nie jest to przypadek.

Loty namierza zaś radar lotniczy. Jest to sieć odbiorników naziemnych, które umożliwiają śledzenie samolotów z regularnych linii lotniczych, niektórych samolotów prywatnych oraz wakacyjnych lotów czarterowych. 

Reklama

Jak odbywa się zbieranie danych? Transponder umieszczony w samolocie przekazuje na bieżąco informacje o umiejscowieniu maszyny, które są odbierane przez naziemne odbiorniki i przekazywane na serwery aplikacji. 

Jeśli interesuje cię konkretny samolot, aby sprawdzić jego położenie, potrzebujesz numeru lotu. Jeżeli zaś jesteś ciekawy, co za statek powietrzny akurat przelatuje nad twoją głową, wystarczy, że włączysz aplikację i wyszukasz go przez opcję "samoloty nad Polską".

Darmowe aplikacje do śledzenia lotów na żywo

Samoloty można śledzić całkowicie za darmo, korzystając z popularnych aplikacji.

  • Flightradar24

Flightradar24 to jedna z najpopularniejszych darmowych aplikacji do śledzenia lotów. Można w niej sprawdzić dokładną lokalizację samolotu na podstawie danych przesyłanych do serwera przez czujniki ADS-B. Flightradar24 pokazuje loty zakończone i trwające - w przypadku tych drugich, możesz zobaczyć dokładną lokalizację maszyny. Aplikacja umożliwia sprawdzanie informacji o przylotach i odlotach, statusów rejsów, aktualnych opóźnień i szczegółowych prognoz pogody poprzez dotknięcie ikony lotniska. Co ciekawe, można w niej sprawdzić również, dokąd leci samolot przelatujący właśnie nad głową - wystarczy skierować telefon na niebo.

  • Air Traffic

Aplikacja działa podobnie jak Flightradar24. Można w niej śledzić samoloty w czasie rzeczywistym, a także sprawdzić informacje takie jak: numer lotu, miejsce odlotu i przylotu oraz typ samolotu.

  • Samoloty na żywo

W tej aplikacji można śledzić samoloty z całego świata i sprawdzać numery lotów, szczegóły trasy czy typ samolotu. Co więcej, aplikacja to wysyła powiadomienia o zmianach w planie lotu, a także umożliwia wyszukiwanie konkretnych lotnisk. W programie można zobaczyć dane o samolocie: jak wygląda, ile osób mieści, gdzie są wyjścia awaryjne. Aplikacja jest bezpłatna, ale w tej wersji zawiera reklamy.

Ciekawi cię, dokąd leci samolot, który właśnie przefrunął nad twoją głową? Teraz wystarczy, że pobierzesz aplikację do śledzenia lotów na żywo.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Flightradar24 | radar | samolot
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy