Jeden klik i masz Wi-Fi. Sposób na internet w samolocie

Płynny i ultraszybki internet w samolocie? Już niedługo takie udogodnienie stanie się faktem. Wszystko dzięki umowie, którą według raportów podpisały katarskie linie lotnicze Qatar Airways i SpaceX Elona Muska. Pasażerowie przewoźnika będą mogli cieszyć się specjalnym Wi-Fi podczas podróży.

Wi-Fi w samolocie? Jest na to sposób

Pasażerowie podróżujący katarskimi liniami lotniczymi będą mogli liczyć na spore udogodnienie. Już niedługo podczas lotu dostępny będzie szybki internet o przepustowości do 350 Mb/s. Wszystko za sprawą nowej umowy, którą miał rzekomo podpisać przewoźnik Qatar Airways. Dostawcą ma być firma SpaceX Elona Muska.

Internet na pokładzie samolotu Qatar Airways będzie dostarczany przez system Starlink, czyli specjalne satelity, które niekiedy możemy zobaczyć gołym okiem na nocnym niebie - również w Polsce. Sam internet w samolocie to żadna nowość, chociaż w tym wypadku mowa o rewolucji w komunikacji bezprzewodowej w powietrzu. Dotychczasowy system Wi-Fi w samolotach katarskiego przewoźnika oferował dość wolny transfer, który nie przekraczał 10 megabitów na sekundę.

Reklama

Szybki internet podczas lotu

Stary system zamieni usługa dostarczana przez Starlinki i SpaceX. Łączna prędkość do 350 megabitów na sekundę będzie usługą całkowicie darmową i dostępną dla wszystkich pasażerów w czasie lotu. Łączenie z satelitami ma być banalnie proste, a podróżni po raz pierwszy w takich okolicznościach użyją łącza szerokopasmowego.

Qatar Airways to pierwsze linie lotnicze na świecie, które rozpoczynają współpracę z firmą SpaceX i ich systemem bezprzewodowej łączności z internetem. Dla wielu pasażerów internet w samolocie to przyszłość podróży i funkcja, którą powinni wprowadzić inni przewoźnicy. Co ciekawe, dostęp do sieci podczas lotu jest ważnym czynnikiem modernizacji Dreamlinerów polskiego LOT-u. O co w niej chodzi?

LOT zmienia Dreamlinery

Samoloty Boeing 787-8 Dreamliner na usługach polskiego LOT-u przejdą niebywałą metamorfozę. Polskie linie lotnicze postanowiły je zmodernizować, czyli m.in. wymienić fotele we wszystkich klasach podróży, jak również wprowadzić kilka bardzo przydatnych udogodnień. Zadowoleni będą choćby ci, dla których podróż bez internetu jest nie do wytrzymania.

Chodzi oczywiście o nowy system Wi-Fi na pokładzie samolotu. Internet na pokładzie Dreamlinera będzie działać za sprawą usługi firmy Viasat, usprawniony będzie też system rozrywki na pokładzie. Pasażerowie klasy biznes otrzymają ekrany 17,3 cala w rozdzielczości 4K, pozostali 13,3. Nie zabraknie portów USB-C, łączenia się ze słuchawkami poprze Bluetooth czy dodatkowych opcji. Co ciekawe, w klasie biznes dostępne będą nawet ładowarki indukcyjne.

Chcecie polecieć Dreamlinerem? To macie ku temu wspaniałą okazję. Już 4 listopada LOT poleci z Warszawy do Katowic. Potężny samolot będzie przebazowany, a na czas krótkiego lotu zabierze chętnych pasażerów. Na stronie przewoźnika można kupić bilet.

Czytaj też: Twój smartfon będzie... kluczykiem do samochodu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Elon Musk | Qatar Airways | linie lotnicze | Internet | Wi-Fi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy