PKP ma plan dla przejazdów kolejowych. Będą znikać z polskich dróg

Dawid Długosz

Dawid Długosz

Aktualizacja

Przejazdy kolejowe z pewnością nie są elementem infrastruktury lubianym przez kierowców. Jest duża szansa na to, że szlabany w Polsce zaczną znikać, a w ich miejscu zaczną pojawiać się skrzyżowania dwupoziomowe. PKP PLK przyjmuje wnioski w ramach nowego programu i ten cieszy się dużym zainteresowaniem.

Przejazdy kolejowe do lamusa. PKP PLK stawia na skrzyżowania dwupoziomowe.
Przejazdy kolejowe do lamusa. PKP PLK stawia na skrzyżowania dwupoziomowe.Michael MorsePexels

Przejazdy kolejowe nie tylko są nielubiane przez kierowców, ale stwarzają zagrożenie. Na tego typu skrzyżowaniach czasem dochodzi do wypadków, które są tragiczne w skutkach. Oczywiście winę zazwyczaj ponoszą nieuważni kierowcy, ale sam element infrastruktury jest przestarzały i podjęto działania, których celem jest zastąpienie tego typu skrzyżowań przez rozwiązania dwupoziomowe.

PKP PLK chce likwidować przejazdy kolejowe

PKP Polskie Linie Kolejowe już w zeszłym roku poinformowało o uruchomieniu nowego projektu o nazwie "Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych w tym ich przebudowa na skrzyżowania dwupoziomowe". Nabór wniosków do pierwszego etapu wystartował w sierpniu 2024 r.

Projekt zakłada stopniowe zastępowanie przestarzałych przejazdów kolejowych nowymi rozwiązaniami z zakresu infrastruktury drogowo-kolejowej. Oczywiście w miejscach, gdzie jest to możliwe. Główną rolę mają tu odegrać skrzyżowania dwupoziomowe. Pomysł PKP PLK spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony samorządów, do których jest skierowany. Świadczy o tym liczba zebranych do tej pory wniosków.

Samorządy w Polsce wysłały do spółki PKP PLK ponad 50 wniosków dotyczących nowego projektu. Drugi etap zostanie uruchomiony latem br. Zarządca infrastruktury kolejowej zamierza wybrać inwestycje z otrzymanych zgłoszeń do końca 2025 r. Następnie ogłosi wyniki oraz podpisze stosowne umowy.

Zakończenie naboru do pierwszego etapu projektu to ważny krok w kierunku poprawy bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych. Wdrażając te rozwiązania, chronimy życie i zdrowie uczestników ruchu oraz zwiększamy niezawodność i punktualność ruchu pociągów. Cieszymy się z dużego zainteresowania projektem i liczymy na dalszą współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego i zarządcami dróg
– wyjaśnia Maciej Kaczorek, członek zarządu i dyrektor ds. strategii i rozwoju w PKP PLK.

Powstaną nowe skrzyżowania dwupoziomowe

Nowy projekt ma ograniczyć niebezpieczeństwa, do których dochodzi na klasycznych przejazdach kolejowych. PKP PLK wierzy, że pozwoli to na zmniejszenie wypadków oraz incydentów drogowych, które to (niestety) w 99 proc. spowodowane są przez kierowców łamiących obowiązujące przepisy kodeksu drogowego.

W miarę możliwości przejazdy kolejowe mają być zastępowane przez skrzyżowania dwupoziomowe. Takie rozwiązanie ma liczne plusy. Przede wszystkim pozwoli to na uniknięcie wypadków, gdyż trasy dla pociągów oraz samochodów są w tym przypadku bezkolizyjne.

Samorządy, które przystąpią do projektu, mogą liczyć na dofinansowanie inwestycji. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe przeznaczyła na cały program 861 mln zł, które zostaną rozdysponowane w ramach dwóch etapów. Drugi z nich rozpocznie się 5 sierpnia br. Wnioski będą przyjmowane do 5 lutego 2026 r.

Jak ugotować idealne jajko? Naukowcy opracowali przepis© 2025 Associated Press