Kolejne Bayraktary już w Wojsku Polskim. Potężne uzbrojenie

Mariusz Błaszczak, szef MON, poinformował na swoim profilu na Twitterze, że kolejne tureckie drony Bayraktar TB2 trafiły do Wojska Polskiego i będą chroniły naszego kraju przed atakiem wroga.

Mariusz Błaszczak, szef MON, poinformował na swoim profilu na Twitterze, że kolejne tureckie drony Bayraktar TB2 trafiły do Wojska Polskiego i będą chroniły naszego kraju przed atakiem wroga.
Kolejne tureckie Bayraktary TB2 już w Wojsku Polskim /MON /Twitter

Polska zakupiła 24 sztuki tureckich dronów Bayraktar TB2 jeszcze przed agresją Rosji na Ukrainę. Mariusz Błaszczak, szef MON, poinformował na swoim profilu na Twitterze, że pierwsza flota zakończyła pomyślnie testy powietrzne. Szkolenia odbyli na nich piloci-operatorzy, którzy już mieli z nimi do czynienia podczas wizyty w Turcji.

Pierwszy zestaw przybył do naszego kraju w październiku ubiegłego roku. Te drony zrobiły prawdziwą furorę w pierwszych miesiącach rosyjskiej agresji na Ukrainę. Nasza armia ma na dobry początek do dyspozycji 20 takich maszyn. Wszystkie będą służyły w 12 Bazie Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu.

Reklama

Tureckie drony Bayraktar TB2 w Mirosławcu

W ramach kontraktu dostarczone zostaną również mobilne stacje kontroli, części zapasowe i uzbrojenie. Turecki koncern zapewnił 24-miesięczną gwarancję na Bayraktary TB2. Oprócz tego, odbędzie się transfer technologii i udostępniony zostanie cały system serwisowania maszyn.

Oprócz samych dronów, polska armia będzie dysponowała świetnym do nich uzbrojeniem. Ministerstwo Obrony informuje, że będą to naprowadzane laserowo kierowane pociski typu MAM-L i MAM-C. Jeśli chodzi o MAM-L, to są to inteligentne pociski o masie 22 kg i zasięgu 15 km. Produkowane są one przez turecką firmę Roketsan i posiadają głowicę przeciwpancerną, zdolną do zniszczenia czołgu oraz głowicę termobaryczną do ataku na piechotę.

Bayraktary TB2 na pokładzie z potężną bronią

Tymczasem pociski MAM-C to lekka amunicja, która idealnie sprawdza się do likwidowania celów ruchomych i nieruchomych. Pocisk ma masę 6,5 kg i dysponuje zasięgiem 8 km. Ta broń może niszczyć pojazdy opancerzone, piechotę czy małe fortyfikacje.

Bayraktar TB2 to dron klasy MALE (Medium Altitude Long Endurance). Wykonany jest z kompozytów węglowych oraz aluminium. Maszyna 6,5 metra długości i 12 metrów rozpiętości skrzydeł. Dron może latać z maksymalną prędkością 130 km/h, wznieść się na 8200 metrów i pozostać w powietrzu przez 27 godzin.

Bayraktary TB2 pomagają armii ukraińskiej w misjach obserwacyjnych i rozpoznawczych wroga na wschodzie kraju. Dzięki tym maszynom udało się zlikwidować wiele oddziałów okupanta i zniszczyć niezliczoną liczbę sprzętu. W Polsce będą odbywały misje obserwacyjne i będą mogły szybko zareagować, gdy do granic kraju zbliżą się oddziały wroga.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Bayraktar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy