Kominek elektryczny zamiast tradycyjnego. Rachunek za prąd przyprawi o ból głowy?

Kominek elektryczny to coraz popularniejsze rozwiązanie, szczególnie w domach i mieszkaniach, w których nie można zamontować tradycyjnego, opalanego drewnem. Ile kosztuje jego eksploatacja? Czy kominek elektryczny pobiera dużo prądu, a używanie go może nadwyrężyć budżet domowy?

m

  • Kominki elektryczne zazwyczaj wykorzystywane są w celach dekoracyjnych. Bardzo efektownie wyglądają w salonie lub sypialni, wprowadzając do nich miłą, przytulną atmosferę. 
  • Mimo że wytwarzają ciepło, raczej nie używa się ich w celach grzewczych. 
  • Moc kominka elektrycznego jest stanowczo zbyt mała, by pozwoliła na ogrzanie całego mieszkania czy domu. Z pewnością jednak podniesie temperaturę w pomieszczeniu, w którym został zamontowany.

Dlaczego tak chętnie wybieramy kominki elektryczne?

Nowoczesne kominki elektryczne do złudzenia przypominają tradycyjne kominki opalane drewnem czy pelletem. Są jednak bardziej praktyczne. Nie wymagają zakupu opału, podłączenia do komina czy regularnych przeglądów. Zajmują niewiele miejsca, dlatego można je zamontować nawet w niewielkim pomieszczeniu. Ponadto użytkowanie tradycyjnego kominka stwarza ryzyko zaprószenia ognia czy poparzeń, które nie występuje w przypadku kominka elektrycznego.

Reklama

Do najpopularniejszych modeli należą kominki naścienne, które można zamontować na ścianie oraz kominki z obudową, które są znacznie większe. 

Czy kominek elektryczny pobiera dużo prądu?

W obliczu wysokiej inflacji oraz zapowiadanych podwyżek cen prądu wiele osób zastanawia się, ile prądu pobiera kominek elektryczny i czy jego użytkowanie może znacząco zwiększyć zużycie energii.

Wiele zależy od rodzaju posiadanego kominka oraz jego mocy. Większość dostępnych na rynku modeli to urządzenia o mocy 1-2 kW.  Wpływ na pobór energii ma również jego zastosowanie - mniej prądu zużywa kominek pełniący wyłącznie funkcje dekoracyjne, niż ten, który służy do dogrzewania pomieszczenia.

Zużycie prądu oscyluje od 2 groszy aż do kilku złotych za godzinę użytkowania kominka

Decydując się na zakup, najlepiej wybierać energooszczędne urządzenia. Z perspektywy oszczędności zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie kominek LED, niż model halogenowy. 

Kominek elektryczny i rachunek za prąd

Dokładne dane dotyczące poboru mocy danego urządzenia można znaleźć w dołączonym do niego opisie technologicznym. Wyszczególniono w nim koszt 1 godziny działania kominka. 

Aby otrzymać koszt użytkowania go przez cały miesiąc, wystarczy pomnożyć tę wartość przez ilość dni w miesiącu oraz godzin działania w ciągu jednego dnia. 

Szacunkowo można jednak przyjąć, że energooszczędne urządzenie, wykorzystywane głównie w celach dekoracyjnych 2-3 godziny dziennie, generuje koszt kilkunastu złotych miesięcznie. Kominek, który ma dogrzewać pomieszczenie przez 8 godzin w ciągu dnia to natomiast większy koszt, który plasuje się na poziomie ok. 200-300 zł. 

Czytaj również:

Piece na pellet do mieszkania - wady i zalety

Dopłaty do prądu 2022. Wnioski można składać już od 1 grudnia

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kominek | ceny prądu | oszczędzanie prądu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy