Kominek elektryczny zamiast tradycyjnego. Rachunek za prąd przyprawi o ból głowy?
Kominek elektryczny to coraz popularniejsze rozwiązanie, szczególnie w domach i mieszkaniach, w których nie można zamontować tradycyjnego, opalanego drewnem. Ile kosztuje jego eksploatacja? Czy kominek elektryczny pobiera dużo prądu, a używanie go może nadwyrężyć budżet domowy?
Spis treści:
Dlaczego tak chętnie wybieramy kominki elektryczne?
Nowoczesne kominki elektryczne do złudzenia przypominają tradycyjne kominki opalane drewnem czy pelletem. Są jednak bardziej praktyczne. Nie wymagają zakupu opału, podłączenia do komina czy regularnych przeglądów. Zajmują niewiele miejsca, dlatego można je zamontować nawet w niewielkim pomieszczeniu. Ponadto użytkowanie tradycyjnego kominka stwarza ryzyko zaprószenia ognia czy poparzeń, które nie występuje w przypadku kominka elektrycznego.
Do najpopularniejszych modeli należą kominki naścienne, które można zamontować na ścianie oraz kominki z obudową, które są znacznie większe.
Czy kominek elektryczny pobiera dużo prądu?
W obliczu wysokiej inflacji oraz zapowiadanych podwyżek cen prądu wiele osób zastanawia się, ile prądu pobiera kominek elektryczny i czy jego użytkowanie może znacząco zwiększyć zużycie energii.
Wiele zależy od rodzaju posiadanego kominka oraz jego mocy. Większość dostępnych na rynku modeli to urządzenia o mocy 1-2 kW. Wpływ na pobór energii ma również jego zastosowanie - mniej prądu zużywa kominek pełniący wyłącznie funkcje dekoracyjne, niż ten, który służy do dogrzewania pomieszczenia.
Zużycie prądu oscyluje od 2 groszy aż do kilku złotych za godzinę użytkowania kominka.
Decydując się na zakup, najlepiej wybierać energooszczędne urządzenia. Z perspektywy oszczędności zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie kominek LED, niż model halogenowy.
Kominek elektryczny i rachunek za prąd
Dokładne dane dotyczące poboru mocy danego urządzenia można znaleźć w dołączonym do niego opisie technologicznym. Wyszczególniono w nim koszt 1 godziny działania kominka.
Aby otrzymać koszt użytkowania go przez cały miesiąc, wystarczy pomnożyć tę wartość przez ilość dni w miesiącu oraz godzin działania w ciągu jednego dnia.
Szacunkowo można jednak przyjąć, że energooszczędne urządzenie, wykorzystywane głównie w celach dekoracyjnych 2-3 godziny dziennie, generuje koszt kilkunastu złotych miesięcznie. Kominek, który ma dogrzewać pomieszczenie przez 8 godzin w ciągu dnia to natomiast większy koszt, który plasuje się na poziomie ok. 200-300 zł.
Czytaj również:
Zobacz także: