Komputer na plecy i do dzieła! Roje karaluchów-cyborgów ruszają na pomoc

Naukowcy tworzą algorytm inspirowany grupami wycieczkowymi, wykorzystujący instynkty owadów w celu stworzenia wydajnego roju do akcji ratunkowych. Czyżby następnym razem nasze życie miały ratować karaluchy?

Przyjrzyjcie się uważnie, to może być wasz przyszły ratownik!
Przyjrzyjcie się uważnie, to może być wasz przyszły ratownik!123RF/PICSEL

Kierowanie wielorobotowym systemem w trudnym terenie to niezwykle trudne zadania, wynikające z ograniczonej możliwości maszyn w zakresie unikania kolizji, dostosowywania się do nowego otoczenia i oszczędności energii. Aby rozwiązać ten problem, naukowcy postanowili wypróbować nowe podejście, w którym wykorzystują integrację żywych owadów z miniaturowymi sterownikami elektronicznymi, umożliwiającą jednocześnie programowalne sterowanie i eliminację dotychczasowych ograniczeń.

Co więcej, w badaniu opublikowanym na łamach czasopisma ariXiv, zespół singapurskiego Nanyang Technological University prezentuje nowatorski algorytm sterowania dostosowany do zachowań roju. Jego zdaniem taka technologia umożliwia efektywne wykorzystanie rojów złożonych z wielu owadów-cyborgów w misjach poszukiwawczo-ratowniczych, bo owady wyposażone w zaawansowane systemy sensoryczne potrafią szybko postrzegać otoczenie, skutecznie wykrywać przeszkody i unikać ich.

Karaluchy dostały specjalne pleczaczki, za pomocą których możliwe było sterowanie nimiNanyang Technological Universitydomena publiczna

Roje cybernetycznych karaluchów

I podczas gdy poprzednie badania koncentrowały się na sterowaniu jednym karaluchem-cyborgiem, w nowym badaniu naukowcy eksplorowali temat systemu wieloagentowego, w tym odporność na błędy i rozproszone rozwiązywanie problemów, wykorzystując do tego karaczany madagaskarskie. Przeprowadzili szereg eksperymentów, podczas których te dorastające do 7,5 cm owady były wyposażone w "plecaki", umożliwiające zdalne sterowanie za pośrednictwem centralnego komputera.

Plecaki te przekazywały polecenia za pośrednictwem elektrod umieszczonych obok narządów zmysłów karaluchów, kierując je w określonych kierunkach. I jak się okazało, w połączeniu z unikatowym algorytmem sterowania, efektywna nawigacja roju jest możliwa. Aby wykazać, że eksperymenty były powtarzalne, przeprowadzono dziesięć prób na piaszczystym polu o wymiarach 3,5 na 3,5 m ze wzgórzami i skałami.

W badniu brał udział rój 20 karaczanów, ale w przyszłości może być ich znacznie więcejNanyang Technological Universitydomena publiczna

W kupie siła!

Naukowcy przekonują też, że chociaż w eksperymentach wykorzystywano scentralizowane dane, przyszłe iteracje mogą obejmować zaawansowane systemy pozycjonowania, takie jak mikro-nanoinercyjne jednostki pomiarowe i technologię RFID.

Ich zdaniem pozwoli to zapewnić dokładność na poziomie centymetra i korekcję błędów, zwiększając praktyczną wykonalność strategii sterowania. Zespół widzi więc w tym systemie potencjał w zakresie wspomagania działań poszukiwawczo-ratowniczych po klęskach żywiołowych lub gromadzenia odczytów środowiskowych na większym obszarze.

Skuteczność algorytmu wykazano w drodze eksperymentalnej walidacji, podczas której rój cyborgów pomyślnie przedostał się przez nieznane piaszczyste pole z przeszkodami i wzgórzami
czytamy w badaniu.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Legenda o potworze z Loch Ness wciąż żywaDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas