Koniec głośnych laptopów. Błoga cisza, dzięki innowacyjnemu systemowi chłodzenia

Intel zapowiada prawdziwą rewolucję w świecie laptopów. Za kilka dni, koncern zaprezentuje na CES nowy, bardzo wydajny system chłodzenia, dzięki któremu zbędne staną się wentylatory, a urządzenia staną się bardziej smukłe.

Największą zmorą notebooków jest ich dość głośna praca, gdy uruchamiamy na nich bardziej wymagające aplikacje lub po prostu gramy w gry. Szczególnie jest to uciążliwe w przypadku laptopów przeznaczonych dla graczy. Te mają potężne podzespoły, które się grzeją, a to oznacza, że muszą być odpowiednio dobrze chłodzone rozbudowanym systemem wentylacji. W efekcie zamiast cieszyć się cyfrową rozrywką, do naszych uszu dobiega irytujący szum.

Intel chce raz na zawsze rozwiązać ten problem. W ciągu ostatniej dekady w temacie chłodzenia notebooków zaszły spore zmiany na lepsze, ale do ideału była jeszcze daleka droga. Niegdyś urządzenia te bez przerwy się grzały i systemy wentylacji musiały pracować pełną parą, a to oznaczało głośny szum, który przeszkadzał w pracy.

Reklama

Koncern od kilku lat rozwija technologię komory parowej, tzw. vapor chamber, i grafitowej płachty. System powstał z myślą o serwerowniach, ale inżynierowie dokonali już na tyle dużego postępu w miniaturyzacji tej technologii, że może ona z powodzeniem zostać wykorzystana w notebookach. System bazuje na płynnym chłodziwie, które paruje na gorącej powierzchni, jaką ma chłodzić. Chłodziwo paruje w tym procesie do góry, a następnie ulega kondensacji w spotkaniu z grafitową warstwą radiacyjną.

Takie rozwiązanie stosuje się przy chłodzeniu kart graficznych, ale do tej pory było powiązane z dodatkowymi wentylatorami. Intel chwali się, że udało mu się wyeliminować wentylatory. Jest to zasługą udoskonalenia tej technologii. Teraz system jest w stanie o aż 30 procent efektywniej odprowadzać ciepło, dzięki czemu wentylator stał się zbędny. Intel ma zaprezentować na CES 2020 linię najcichszych i najmniej grzejących się laptopów w historii.

Źródło: GeekWeek.pl/Intel / Fot. Intel

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama