Koniec z kolejkami do lekarzy? Nadchodzi e-rejestracja

Pierwszy raz o pomyśle wprowadzenia e-rejestracji do lekarzy usłyszeliśmy już kilka lat temu, ale do tej pory pomysłu nie udało się zrealizować. Teraz resort zdrowia informuje, że nowa funkcja może już wkrótce pojawić się w systemie ochrony zdrowia. Czekają na nią i lekarze, i pacjenci.

Koniec z kolejkami do lekarza?

Poranne wizyty w przychodniach nie zawsze są łatwe. Te kojarzą nam się często z kolejkami, a nawet dużymi problemami w umawianiu poszczególnych wizyt. To samo tyczy się placówek z lekarzami specjalistycznymi. Doskonale znamy sytuacje, w których nie możemy się dodzwonić, a osobista wizyta celem rejestracji zajmuje nam zdecydowanie za dużo czasu. 

Sposobem na te problemy może okazać się e-rejestracja, czyli system umożliwiający nam zdalne zarejestrowanie się do danej placówki przez internet - bez kolejek i wyczekiwania w przychodni. Pierwsze wzmianki o czymś takim pojawiły się jeszcze kilka lat temu, ale temat wreszcie ma duże szanse na realizację. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia, może zostać wprowadzony już w przyszłym roku.

Reklama

Pilotaż centralnego systemu e-rejestracji rusza

Jeszcze w tym miesiącu, bo 24 sierpnia wprowadzony zostanie pilotaż dotyczący centralnej e-rejestracji. Póki co celem jest sprawdzenie, czy system jest w stanie procedować taką usługę i różną liczbę zgłoszeń, a udział w nim jest dobrowolny i dotyczyć będzie placówek mających podpisane kontrakty z NFZ. Od 24 sierpnia udział w programie pilotażowym e-rejestracji będą mogły zgłaszać placówki oferujące świadczenia kardiologiczne i badania profilaktyczne (np. cytologię).

Od daty wejścia rozporządzenia (czyli od 24 sierpnia) prowadzony będzie nabór, a wszystkie zgłoszenia będą analizowane i za jakiś czas w poszczególnych placówkach w życie wejdzie rejestrowanie online. Co to oznacza dla pacjentów?

Kiedy będzie można rejestrować się do lekarza przez internet?

Po faktycznym wejściu e-rejestracji możliwe będzie umawianie wizyt bez wychodzenia z domu za pośrednictwem internetu. Placówki udostępnią terminy wizyt, a pacjenci będą z nich mogli skorzystać. W przypadku wizyt u specjalistów niezbędne będzie skierowanie, w innych przypadkach np. wypełnienie specjalnej ankiety. Przez sieć będziemy też mogli odwołać wizytę czy zmienić jej termin. To podobna zasada działania, jak w przypadku prywatnych pakietów opieki medycznej.

Zdaniem resortu, wprowadzenie tego systemu w Polsce ma być możliwe do końca przyszłego roku. Celem jest przede wszystkim zmniejszenie kolejek, zniwelowanie wielu nieodwoływanych wizyt (czyli blokowanie miejsca) i poranne wyścigi o rejestrację w przychodniach.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ministerstwo Zdrowia | Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy