Lockheed Martin ujawnił, że Darkstar z Top Gun: Maverick to SR-72?

Koncern lotniczy Lockheed Martin pokazał nieznany dotąd samolot, który z wyglądu nie tylko przypomina Darkstar z najnowszego filmu Top Gun: Maverick, ale również kultowy SR-71, najszybszy seryjnie produkowany samolot odrzutowy świata.

Koncern lotniczy Lockheed Martin pokazał nieznany dotąd samolot, który z wyglądu nie tylko przypomina Darkstar z najnowszego filmu Top Gun: Maverick, ale również kultowy SR-71, najszybszy seryjnie produkowany samolot odrzutowy świata.
Lockheed Martin ujawnił, że Darkstar z Top Gun: Maverick to SR-72? /Lockheed Martin /materiały prasowe

W Top Gun: Maverick pojawia się Darstar, futurystyczny samolot, który osiąga ponad 10 tysięcy km/h. Okazuje się, że koncepcja samolotu powstała na potrzeby filmu Toma Cruise'a w tajnych zakładach Skunk Works należących do koncernu Lockheed Martin.

Teraz okazuje się, że nie musiał być to tylko koncept, a inspiracja istniejącym samolotem, ale ukrywanym w tajemnicy przed całym światem. Na to wskazuje zdjęcie tajemniczej maszyny, które pojawiło się na oficjalnym profilu firmy Lockheed Martin na Twitterze.

Darkstar z Top Gun: Maverick to SR-72?

Pojawia się na niej samolot wyglądu nie tylko przypominający Darkstar z najnowszego filmu Top Gun: Maverick, ale również kultowy SR-71. Nad zdjęciem został dołączony również wymowny komentarz: "Gratulacje @TopGunMovie za otrzymanie sześciu nominacji od @TheAcademy #Oscars95. Aby to uczcić, udostępniamy kilka godnych Mavericka zdjęć prawdziwych samolotów".

Reklama

Ten komentarz daje dużo do myślenia, podobnie jak kolejne opublikowane zdjęcie, na którym tym razem pojawia się kultowy SR-71, najszybszy seryjnie produkowany samolot odrzutowy świata. Fani lotnictwa natychmiast przyznali w komentarzach, że Lockheed Martin chciał nam powiedzieć, że pracuje lub ma już gotowego następcę SR-71.

Armia USA ma już gotowy hipersoniczny SR-72

Tom Cruise przyznał w wywiadzie, że jego koncept Darktstar miał powstać na bazie kultowego samolotu SR-71 Blackbird z lat 60. ubiegłego wieku. To był pojazd o futurystycznym wyglądzie i możliwościach jak na tamte czasy. Rozwijał on prędkość na poziomie 3500 km/h. Do dziś żaden nawet z najnowszych myśliwców nie jest zdolny do przemieszczania się z taką prędkością.

Darkstar z Mavericka jest jego znacznie udoskonaloną wersją. Eksperci ze świata lotnictwa uważają jednak, że koncept dla Toma Cruise'a nie powstał przypadkowo. Wszystko bowiem wskazuje na to, że jest to pochodna jednego z eksperymentalnych pojazdów budowanych przez koncern Lockheed Martin. Niektórzy uważają nawet, że mamy tutaj do czynienia z maszyną zbliżoną wyglądem do ukrywanego w tajemnicy SR-72.

SR-72 lata nad słynną Strefą 51 w Nevadzie?

Od kilku lat w mediach lotniczych mówi się, że SR-72 testowany jest w słynnej Strefie 51 w Nevadzie. Maszyna ma dysponować nowymi superzaawansowanymi silnikami pulsacyjnymi lub strumieniowymi i poszyciem zdolnym do lotów z prędkościami hipersonicznymi w temperaturze kilku tysięcy stopni. Wielokrotnie nad obszarem Nevady słyszano odgłosy charakterystyczne dla pracujących tego typu silników. Maszyna może osiągać prędkości hipersoniczne przekraczające magiczną granicę 10 tysięcy km/h i występuje tylko w wersji bezzałogowej.

Oficjalnie Lockheed Martin nie otrzymał kontraktu od Sił Powietrznych USA na budowę SR-72, a koncept Darkstar z Top Gun: Maverick nie istnieje w realnym świecie. Co ciekawe, amerykański koncern przygotował kilka materiałów filmowych, w których inżynierowie opowiadają o powstaniu konceptu dla Toma Cruise'a i bardzo ciekawych kwestiach z całej produkcji.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: SR-72
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy