Mało kto zna te funkcje Spotify. Korzystaj z apki na 100 procent

Spotify to popularny serwis streamingowy, który pozwala na słuchanie niezliczonych artystów i utworów na komórce, tablecie i komputerze. Aplikacja jest znana na całym świecie i całkiem prawdopodobne, że i wy z niej korzystacie. A czy znaliście te funkcje Spotify? Z pewnością poprawią wasze doświadczenie z korzystania z apki.

Spotify w trakcie 2 lat stało się najpopularniejszą platformą strumieniującą muzykę.
Spotify w trakcie 2 lat stało się najpopularniejszą platformą strumieniującą muzykę.123RF/PICSEL

Spotify. Największy serwis streamingowy z muzyką

Spotify skutecznie sprawiło, że zapomniałem o plikach mp3 zalegających w pamięci telefonu. Dotyczy to zresztą nie tylko mnie - jeszcze w kwietniu 2023 roku firma ogłosiła, że aplikacja ma już ponad pół miliarda aktywnych użytkowników. Świat pokochał streaming muzyki już jakiś czas temu, a uczucie to wcale nie słabnie.

Korzystanie ze Spotify nie polega jednak tylko na słuchaniu w kółko ulubionych piosenek. Aplikacja ma wiele funkcjonalności, o których mogliśmy nie wiedzieć, lub zwyczajnie zapomnieć. Dziś przyjrzymy się kilku z nich. Z pewnością sprawią, że wasza przygoda z apką będzie o wiele lepsza. Oto ukryte lub niepopularne funkcje Spotify.

Muzyczne podsumowanie Spotify

Zaczynamy od bodaj najpopularniejszej funkcji Spotify, czyli corocznego muzycznego podsumowania. Pod koniec roku, w okolicach grudnia, każdy użytkownik otrzymuje możliwość obejrzenia swojego Spotify Wrapped. Jest to graficzne przedstawienie tego, czego słuchaliśmy w minionych 12 miesiącach.

Od jakiegoś czasu Wrapped na Spotify przybiera formę podobną do stories z Instagrama. Możemy poznać naszych najczęściej słuchanych artystów, piosenki i nie tylko. Na koniec otrzymujemy playlistę składającą się ze 100 najczęściej słuchanych przez nas piosenek.

Zmień jakość muzyki na Spotify

Ważną opcją w Spotify jest dostosowywanie jakości streamowanej muzyki. To wpływa nie tylko na nasze doznania, ale również transfer danych i ewentualne opóźnienia. Aby edytować jakość dźwięku Spotify, należy wejść w Ustawienia a następnie Jakość dźwięku. W tej zakładce możemy dostosować jakość dźwięku podczas korzystania z Wi-Fi oraz transferu danych sieci komórkowej.

Jakość dźwięku w Spotify.
Jakość dźwięku w Spotify.opracowanie własnemateriał zewnętrzny

Jak widać, dostępne są 4 warianty. Jakość niska oferuje przesył muzyki 24 kbit/s, normalna to 96 kbit/s, wysoka 160 kbit/s a bardzo wysoka 320 kbit/s. Niezależnie od ustawień, muzyka na Spotify to skompresowane audio stereo - zdaniem niektórych o wiele lepiej wypada to w przypadku Apple Music, gdzie za format muzyki odpowiada kodek AAC.

Oszczędzanie danych w Spotify

Jeżeli często korzystamy ze Spotify bez Wi-Fi, a nasz miesięczny transfer internetu jest niewielki, możemy skorzystać z opcji oszczędzania danych. Jeżeli chcemy móc słuchać muzyki bez połączenia z internetem, wystarczy pobrać interesujące nas playlisty lub albumy. Sam z reguły korzystam z tej opcji np. w samolocie. Przed wyjazdem składam playlistę, a następnie pobieram do pamięci wewnętrznej telefonu. Później mogę jej słuchać bez korzystania z sieci.

Spotify i oszczędzanie danych.
Spotify i oszczędzanie danych.materiały własnemateriał zewnętrzny

Poza tym, możemy ograniczyć pobieranie na Spotify wyłącznie do Wi-Fi, oraz zmniejszyć jakość dźwięku. Przydatne jest również wyłączenie wyświetlania filmików w trakcie odtwarzania piosenek, jak również pobieranie podcastów wideo jedynie w formie dźwiękowej.

Tworzenie playlisty na Spotify

Spotify znane jest ze swoich algorytmów i systemów podpowiedzi. Jeżeli chcemy stworzyć świetną playlistę w określonych klimatach, nic nie stoi na przeszkodzie aby aplikacja nam w tym pomogła. Tak naprawdę wystarczy nadać naszej liście odtwarzania odpowiedni tytuł, a zostaniemy zasypani propozycjami.

Tworzenie playlisty na Spotify.
Tworzenie playlisty na Spotify.materiały własnemateriał zewnętrzny

Zależnie od tytułu, pod playlistą pojawią się odpowiednie utwory. Możemy je dodawać do naszej playlisty. Z każdą kolejną piosenką Spotify będzie kontynuowało podrzucanie nam nowych propozycji w danym klimacie. To bardzo przyspiesza proces tworzenia listy i jest metodą o wiele lepszą, niż ręczne wyszukiwanie poszczególnych piosenek. Czas jest wszak na wagę złota.

Wyszukiwanie na Spotify. Łatwiej niż kiedykolwiek

Niewielu użytkowników Spotify wie, że w wyszukiwarce aplikacji możemy korzystać ze specjalnych tagów. Odpowiednie oznaczenie wraz z naszym dopiskiem pozwala na zupełne odmienienie sposobu szukania piosenek, gatunków czy całych zestawów muzyki np. od poszczególnych wytwórni. Specjalne kody i tagi wyszukiwania Spotify znajdziecie poniżej:

  • label: - do wyszukiwania wytwórni muzycznych, np. "label:Third Man Records"
  • track: - szukanie konkretnego utworu
  • album: - do wyszukiwania w obrębie albumu
  • artist: - wyszukiwanie dotyczące konkretnego artysty
  • year: - szukanie w danym przedziale czasowym, np. "year:1991"
  • genre: - szukanie w konkretnym gatunku muzyki
  • not - do pominięcia np. danego utworu "Frank Sinatra not track:All of you"
  • + - Spotify wyświetli wyniki pasujące do obydwu parametrów, np. "Kyuss + year:1995"
  • and - podajemy dwa parametry i wyświetlony zostanie wynik pasujący do jednego lub drugiego (np. dwa gatunki muzyczne)
  • tag:new - tylko nowe utwory
Spotify i specjalne tagi wyszukiwania.
Spotify i specjalne tagi wyszukiwania.materiały własnemateriał zewnętrzny

Warto samemu sprawdzić, jakie wyniki wyświetla nam aplikacja podczas korzystania z tagów. Jest to bardzo pomocny element w trakcie szukania artystów i nie tylko. Pozwala albo precyzyjnie znaleźć dany utwór, lub z szerszej perspektywy udostępnić nam muzykę z danych lat.

Karaoke na Spotify? To możliwe!

Spotify pozwala również na wyświetlanie tekstu utworu. W trakcie jego odtwarzania wystarczy przesunąć ekran w dół tak, aby wyświetlić tekst piosenki na bieżąco. Można również skorzystać z wyświetlania go na pełnym ekranie.

Karaoke na Spotify.
Karaoke na Spotify.materiały własnemateriał zewnętrzny

Karaoke ze Spotify jest, jak widać, możliwe. Mamy tekst, zestaw piosenek - czego chcieć więcej? Pora na zabawę.

Irackie łódki „maszuf”. Pod prąd i bez silnikaAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas