Masowe kradzieże kont Facebook. Polacy narażeni na oszustwo

Użytkownicy Facebooka w Polsce są od niedawna narażeni na nachalne i groźne próby wyłudzenia danych. Podszywające się pod administrację profile wysyłają wiadomości lub oznaczenia sugerujące, że nasze konto może zostać zablokowane. Jak bronić się przez hakerami i oszustami na FB?

Polacy na Facebooku narażeni

W ostatnich dniach coraz więcej słyszy się o próbach wyłudzenia danych użytkowników Facebooka w Polsce. Tym razem hakerzy korzystają z metody polegającej na podszywaniu się pod administrację platformy. Najbardziej narażeni są posiadacze stron i fanpage'y, którzy otrzymują wiadomości o problemach z ich kontem.

Metoda działania jest całkiem prosta. Posiadacz strony na Facebooku otrzymuje prywatną wiadomość lub powiadomienie o oznaczeniu w poście. W obydwu przypadkach autorem jest profil o nazwie nawiązującej w jakiś sposób do moderacji strony. Może to być np. Meta Update Center, Meta Business Update i tym podobne.

Reklama

Treść wiadomości lub posta jest pisana po polsku, lub po angielsku. Informuje użytkownika o ryzyku zablokowania konta z uwagi na złamanie regulaminu lub niedopełnienie formalności. Każda taka informacja opatrzona jest linkiem, pod którym można rzekomo rozwiązać problem. Jak łatwo się domyślić, skorzystanie z odnośnika równa się wpadnięciu w pułapkę.

Wyłudzanie danych w Polsce

Wejście w link przenosi nas do strony, na której musimy podać szereg danych i informacji. Formularz wymaga od nas m.in. wpisania danych logowania na Facebooka, np. loginu i hasła. To jednak nie koniec, bo niektóre wariacje strony wymagają też przesłania skanu dokumentu tożsamości.

Pod żadnym pozorem nie należy podawać jakichkolwiek informacji na swój temat, ani też otwierać strony z wysłanego linku. Każdą wiadomość tego rodzaju należy po prostu zignorować. Warto wiedzieć, że wszelkie problemy z naszym kontem FB nie są komunikowane w wiadomości prywatnej, czy poprzez publiczny post jakiejkolwiek strony.

Jeżeli Meta będzie chciała się z nami komunikować, to zostanie nam wyświetlony odpowiedni baner z informacją, lub otrzymamy dana treść powiadomienia np. w zakładce Meta Business Center.

Jak reagować na próbę oszustwa?

Gdy zauważymy identyczną lub podobną wiadomość na naszym profilu, poinformujmy znajomych. Warto przekazać informację o tym, że w rzeczywistości nie ma się czego obawiać, a rzekome zagrożenie to jedynie próba oszustwa.

Możliwe, że w ten sposób pomożemy komuś uniknąć stania się ofiarą takiego działania.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Facebook | haker | ataki hakerskie | Dane osobowe | Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy