Masz zastrzeżony numer PESEL? Resort ma ważny komunikat

Dawid Długosz

Dawid Długosz

Aktualizacja

Polacy mogą zastrzegać numery PESEL, co pozwala na ochronę przed oszustami. Ma to jednak także efekt uboczny, na co uwagę zwraca Ministerstwo Cyfryzacji. Resort w specjalnym komunikacie zauważa, że zastrzeżenie numeru PESEL można cofnąć i potem znowu to zrobić, ale nie odbywa się to natychmiast.

Masz zastrzeżony numer PESEL? Resort ma ważny komunikat.
Masz zastrzeżony numer PESEL? Resort ma ważny komunikat.ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsEast News

Polacy od kilku miesięcy mają możliwość zastrzegania numeru PESEL. Można to zrobić kilkoma dotknięciami palcem na ekranie telefonu z zainstalowaną aplikacją mObywatel. Sam proces odbywa się błyskawicznie. Ministerstwo Cyfryzacji zwraca jednak uwagę na pewien problem i udostępniło ważny komunikat.

Ministerstwo Cyfryzacji zwraca uwagę na proces zastrzegania numeru PESEL

Zacznijmy od tego, że proces można cofnąć. Odbywa się to bardzo szybko i z takiej opcji można skorzystać na przykład w trakcie chęci wzięcia pożyczki lub kupienia czegoś na raty. Załóżmy jednak, że później znowu chcemy zastrzec numer PESEL, aby zapewnić sobie ochronę w przyszłości. Tutaj pojawia się mały problem, na który uwagę zwraca resort.

Ministerstwo Cyfryzacji w specjalnym komunikacie przekazało, że numer PESEL rzeczywiście można ponownie zastrzec i choć sama czynność zajmuje chwilę, tak jej efekt może być opóźniony. Resort wyjaśnia, że może to potrwać od 30 minut do 12 godzin. Z czego to wynika?

Ta przerwa jest niezbędna, aby system działał sprawnie i aby zapobiec nadużyciom.
czytamy w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji

Zbyt częste zastrzeganie i cofanie zastrzeżenia numeru PESEL może po prostu wprowadzać instytucje oraz firmy w błąd. Ministerstwo Cyfryzacji pomyślało o tym problemie i dlatego zdecydowano się na dodanie ograniczenia w postaci wspomnianej przerwy czasowej. Ma ona zapobiec nadużyciom.

Wspomniane 12 godzin to maksymalny czas związany z wydaniem dyspozycji bankowi wypłaty gotówki powyżej trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (12 900 zł). Taka blokada wystąpi w przypadku, jeśli nie cofnie się zastrzeżenia. W przeciwnym razie czekać nie trzeba. Tutaj ministerstwo dodaje, że ma to uchronić m.in. przed wyłudzeniami gotówki przez oszustów, na przykład z użyciem metody "na wnuczka".

Jak zastrzec numer PESEL w aplikacji mObywatel?

Jeśli jeszcze nie zastrzegliście własnego numeru PESEL, to z pewnością warto to zrobić. W ten sposób można zapobiec przed wzięciem pożyczki przez inną osobę czy wyrobieniu duplikatu karty SIM, co może mieć przykre konsekwencje. Na taki ruch zdecydowało się już ponad 4 mln Polaków. Można to zrobić w kilku prostych krokach z poziomu aplikacji mObywatel. W tym celu trzeba wykonać następujące czynności.

  1. Uruchamiamy aplikację mObywatel.
  2. Udajemy się do sekcji Usługi i wybieramy Zastrzeż PESEL.
  3. Następnie dotykamy opcję Zastrzeż PESEL.
Jak zastrzec numer PESEL? W aplikacji mObywatel trwa to kilka sekund.Dawid DługoszINTERIA.PL

W dowolnej chwili zastrzeżenie można cofnąć i odbywa się to z użyciem tego samego przełącznika z mObywatela. Do wyboru są dwie opcje — bezterminowo lub czasowo. W tym drugim przypadku zostanie on zastrzeżony po upływie wybranego czasu.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas