mDowód w aplikacji mObywatel hitem. Mają go miliony Polaków
mDowód to jedna z funkcji aplikacji mObywatel, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Ministerstwo Cyfryzacji pochwaliło się przekroczeniem kolejnej granicy dotyczącej cyfrowej wersji dowodu osobistego. mDowód został aktywowany przez kilka milionów rodaków.
mObywatel to rządowa aplikacja, która daje dostęp do wielu funkcji. Jedną z najpopularniejszych z nich jest mDowód, który aktywowało kilka milionów Polaków. Ile osób korzysta z tego udogodnienia? Rąbka tajemnicy na ten temat uchyliło Ministerstwo Cyfryzacji.
Ile osób korzysta z funkcji mDowód w aplikacji mObywatel
mObywatel daje dostęp do funkcji mDowód od kilku lat i do tej pory aktywowało ją osiem mln Polaków! To ogromny sukces i jest to cyfrowy dokument, który cieszy się największym zainteresowaniem ze strony rodaków.
mDowód to nie tylko wygodne rozwiązanie, lecz także istotny krok w stronę budowania nowoczesnego, cyfrowego społeczeństwa. To, że już 8 milionów Polek i Polaków korzysta z mDowodu, pokazuje, że chcemy i potrafimy korzystać z nowych technologii, które podnoszą standardy bezpieczeństwa i usprawniają codzienne życie. Naszym celem jest, aby cyfrowa tożsamość była tak samo powszechna, jak fizyczne dokumenty i cieszę się, że coraz więcej Polaków docenia to rozwiązanie
Kto może aktywować mDowód w aplikacji mObywatel?
mDowód może zostać włączony przez każdą osobę będącą obywatelem Polski, która ma ukończone 13 lat i ma ważny dowód osobisty. Konieczny jest także profil zaufany lub inny środek identyfikacji, na przykład bankowość elektroniczna.
Funkcję można włączyć w aplikacji mObywatel na smartfonach z systemem Google i iPhone'ach. W tym celu wymagany jest Android w wersji 7.0. (lub nowszej) lub iOS 15 (i nowsze).
mDowód ważny tylko na terenie Polski
Pamiętajmy również, że mDowód jest uznawany tylko w granicach państwa. Można z niego korzystać w wielu miejscach i sytuacjach, których liczba w ostatnim czasie uległa zwiększeniu. Taki cyfrowy dokument nie jest jednak uznawany przez inne państwa, w tym należące do Unii Europejskiej.
Sytuacja ma na szczęście ulec zmianie. Obecnie prowadzone są prace nad standardami dla cyfrowych tożsamości, które uregulują ten stan w UE. mObywatel zostanie do nich dostosowany. Kiedy to nastąpi? Z informacji, które niedawno przekazał Rafał Sionkowski, kierownik zespołu rozwoju cyfrowej tożsamości i aplikacji mobilnych w Centralnym Ośrodku Informatyki, wynika, że może to stać się za około dwa lata. Jest to jednak zależne od postępu prac nad eIDAS 2.
Ta funkcja aplikacji mObywatel również bardzo popularna
W ramach ciekawostki warto dodać, że inną funkcjonalnością z aplikacji mObywatel, która cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony Polaków, jest zastrzeganie numeru PESEL. Z tego rozwiązania również skorzystało kilka mln rodaków.
Jest to bardzo proste i w zasadzie sprowadza się do włączenia tylko jednej opcji. Oczywiście zastrzeżenie numeru PESEL można w dowolnej chwili cofnąć.