mObywatel pozwoli zastrzegać dokumenty. Jakie i kiedy?
mObywatel to platforma, która ciągle jest rozwijana. W planach resortu są liczne nowe funkcje. Rąbka tajemnicy na ten temat ujawnił minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Z przekazanych informacji wynika, że mObywatel pozwoli zastrzegać dokumenty osobiste. Wśród nich są dowód oraz paszport. Kiedy pojawi się taka opcja?
mObywatel to platforma, która ma odegrać ogromną rolę w cyfryzacji Polski. W ciągu kilku najbliższych lat resort planuje dodać w niej około 200 nowych usług! Co czeka nas w najbliższym czasie? Pewne szczegóły ujawnił Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.
mObywatel pozwoli zastrzec dowód osobisty i paszport
Gawkowski zapytany na antenie Radia Zet o najbliższe plany związane z rozwojem platformy mObywatel, przekazał, że aplikacja rządowa ma umożliwić zastrzeganie dowodu osobistego czy paszportu. Ten pierwszy w formie cyfrowej został aktywowany przez ponad 8 milionów Polaków.
W 2025 r. będziemy zmieniać mObywatela, jego wizualizację, jego dostępność. Pojawiają się nowe legitymacje dla różnych określonych grup i zawodów prawniczych. Pojawią się funkcjonalności dotyczące zgłoszenia albo zastrzeżenia dowodu osobistego czy paszportu, będą funkcjonalności, które pozwolą szybko reagować i zgłosić stłuczkę samochodową. Jeżeli się nie mylę to w pierwszym miesiącu, nie wiem w którym tygodniu, bo nie pamiętam daty konferencji, przedstawimy cały pakiet planów na mObywatela w 2025 roku, będzie się zmieniał pięknie.
To oznacza, że możliwość zastrzegania dowodu osobistego i paszportu pojawi się w aplikacji mObywatel już w przyszłym roku, choć bardziej precyzyjny termin wprowadzenia takiej funkcji nie jest na razie znany. Są to szczegóły, które zostaną ogłoszone w późniejszym czasie.
Jest to ukłon w stronę rodaków, którzy bardzo docenili możliwość zastrzegania numeru PESEL. Z tego narzędzia skorzystało już kilka milionów Polaków. Można to zrobić w zasadzie jednym "klikiem".
mObywatel otrzyma nowe legitymacje
Warto dodać, że Ministerstwo Cyfryzacji szykuje także nowe legitymacje, które będą dostępne z poziomu mObywatela. Tutaj Gawkowski nie podał dodatkowych szczegółów, ale wiemy, że na liście jest wyczekiwana legitymacja osób niepełnosprawnych. Prace związane z wprowadzeniem tego dokumentu już trwają.
Więcej informacji można znaleźć na stronie resortu. Poza wspomnianą legitymacją osób niepełnosprawnych, w przygotowaniu są także dwie inne. Są to legitymacje nauczyciela oraz komornika, nad których wdrożeniem prace również przebiegają.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 89 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!