mObywatel przestanie działać. Duża aktualizacja i wiele zmian
mObywatel to popularna platforma, którą użytkują miliony Polaków. Niestety w najbliższy czwartek zostanie ona wyłączona. Spokojnie. Nie na zawsze i dostęp zostanie przerwany tylko na kilkadziesiąt minut. Związane to jest z pracami serwisowymi dla mObywatela, które planuje przeprowadzić resort.
Są aplikacje, bez których wręcz nie wyobrażamy sobie życia. Dla wielu Polaków jedną z nich z pewnością jest rządowy mObywatel, z którego korzystają miliony rodaków. Ministerstwo Cyfryzacji w specjalnym komunikacie przekazało, że wkrótce dojdzie do pewnej przerwy. W tym czasie platforma przestanie prawidłowo działać i będzie niedostępna. Kiedy to nastąpi oraz co jest przyczyną?
mObywatel przestanie działać w najbliższy czwartek
Ministerstwo Cyfryzacji przekazało, że aplikację mObywatel czeka niedługa przerwa. Została ona zapowiedziana na 25 lipca, czyli najbliższy czwartek. Wiemy, że odbędzie się to pomiędzy godziną 22:00 a 22:30. To oznacza, że przez 30 minut w czwartkowy wieczór trzeba liczyć się z utrudnieniami w dostępie do funkcji platformy. Jakimi? Wyjaśniono, że w tym czasie użytkownicy nie skorzystają z cyfrowych dokumentów oraz usług dostępnych w aplikacji.
Resort przekazał, że przerwa spowodowana jest zaplanowanymi pracami technicznymi. W tym czasie użytkownicy mogą mieć problem z uzyskaniem dostępu i trzeba się z tym liczyć. Po 22:30 wszystko powinno wrócić do normy i korzystanie z mObywatela nie powinno być utrudnione.
Dokładne przyczyny nie zostały podane. Nie wiadomo, z czym związane są zapowiedziane prace techniczne. Zapewne mają one na celu zwiększyć niezawodność platformy.
mObywatel otrzyma liczne nowe funkcje
mObywatel jest ciągle rozwijany i w przygotowaniu jest sporo zmian oraz nowości. Obecnie prowadzone są prace nad następującymi usprawnieniami:
- Chatbot, czyli wirtualny asystent informujący o dostępnych usługach rządowych
- Bon energetyczny, co pozwoli na wypełnianie i wysyłanie wniosku o dofinansowanie
- Bezpiecznie w sieci - zgłaszanie incydentów i powiadomienia o cyberatakach
- Dokumenty lokalne (karty seniora, mieszkańca) dla Jednostek Samorządu Terytorialnego, które podpisały porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji
- Rozwój ePłatności
- Sekcja Twoje sprawy, gdzie będzie można podejrzeć statusy wniosków (o dowód, paszport i inne) składane przez obywatela
- Legitymacja osób niepełnosprawnych
- Podpisywanie dokumentów profilem zaufanym i e-dowodem
- e-Doręczenia
- Wniosek o dowód osobisty (własny i dziecka)
- Moduł mStłuczka
- Możliwość uzyskiwania danych do Rejestru Danych Kontaktowych
- Rozwój Firmy (zakładanie jednoosobowych działalności gospodarczych)
- Usprawnianie UX/UI aplikacji
Wymienione wyżej nowości będą sukcesywnie wprowadzane do aplikacji mObywatel w tym roku.