Najlepsze porady i triki na Androida. O tym nie wiedzieliście!

Jakie rzeczy powinien zrobić każdy posiadacz telefonu z Androidem? Oto najbardziej przydatne triki i porady, o których powinniśmy pamiętać, mając telefon Samsunga, Xiaomi i nie tylko.

Czy warto dbać o Androida?

Android to świetny system operacyjny od Google, z którego korzystają niemal wszyscy producenci telefonów na świecie. Daje nam możliwość szczegółowej personalizacji ustawień i pozwala zrobić z naszym telefonem naprawdę wiele. Nie oznacza to jednak, że OS będzie zawsze działał perfekcyjnie. Odpowiednia konserwacja i dbanie o sprzęt są kluczowe, aby telefon posłużył nam wiele lat.

Reklama

I nie chodzi tu wyłącznie o dbanie o telefon jako urządzenie, bo i system operacyjny wymaga naszej uwagi. Co powinniśmy zrobić, aby nasz Android działał lepiej i dłużej? Oto ważne rzeczy, o których mogliście zapomnieć.

Wyczyść pamięć urządzenia

Nie trzeba resetować telefonu do ustawień fabrycznych czy formatować jego pamięci, aby działał dobrze. Z reguły wystarczy czyszczenie pamięci Androida z niepotrzebnych śmieci i plików, które zalegają i zajmują sporo gigabajtów. Mogą to być nieużywane aplikacje, duplikaty zdjęć czy dokumenty, które kiedyś pobraliśmy a teraz nie są już do niczego potrzebne.

Jak wyczyścić telefon z Androidem? Możemy zacząć od skasowania aplikacji, których od dawna nie używaliśmy. Później warto rzucić okiem na managera plików i zasobów. Znajdziemy w nim informacje o tym, które rzeczy zajmują najwięcej miejsca i możemy bez żalu się ich pozbyć.

Zaktualizuj system

Czasem niektórzy z nas odruchowo kasują wszystkie powiadomienia systemowe i przeciągają aktualizowanie Androida jak najdłużej tylko się da. To błąd, bo choć aktualizacja może chwilę potrwać, to niesie ze sobą wiele ważnych poprawek. Przede wszystkim nowsza wersja systemu może być pozbawiona błędów i wad swojego poprzednika. To jednak nie wszystko.

Istotnym czynnikiem jest również bezpieczeństwo. Nowy Android posiada lepsze zabezpieczenia, niż starsza wersja. Aktualizując oprogramowanie zyskujemy nowe standardy bezpieczeństwa i nasze pliki, w tym również i dane zapisane w telefonie otrzymują lepszą ochronę. Jak zaktualizować Android? Wchodzimy w ustawienia, a następnie wybieramy zakładkę system. Tam należy skorzystać z opcji aktualizacja oprogramowania.

Odświeżenie Androida za darmo

Ciekawym sposobem na odświeżenie Androida jest zainstalowanie nowego Launchera. To aplikacja która kompletnie zmienia wygląd menu, ikon i całego stylu, który ma nasz telefon. Domyślnie korzystamy z wgranego launchera, np. dedykowanego dla Samsunga, Oppo czy innych producentów. Możemy go jednak zmienić pobierając odpowiedni program z Google Play.

Jaki launcher na Androida warto pobrać? Ciekawych opcji jest przynajmniej kilka:

  • Nova Launcher
  • Hyperion Launcher
  • Apex Launcher

Może okazać się, że nowy launcher spodoba wam się bardziej niż domyślny. Nic dziwnego - sporo osób decyduje się na pozostanie z tym, co oferuje inna aplikacja.

Opcja Znajdź moje urządzenie

Jedną z pierwszych rzeczy, którą powinniśmy zrobić po uruchomieniu telefonu, jest konfiguracja opcji Znajdź moje urządzenie. To niezwykle ważna rzecz, dzięki której w razie zgubienia sprzętu będziemy mogli go zlokalizować. Nikt nie chce przecież stracić telefonu na zawsze, a to pomoże nam tego uniknąć.

Poza tym skonfigurowanie tej opcji umożliwi nam zdalny dostęp do telefonu. W razie na przykład kradzieży, my będziemy mogli przez sieć zresetować telefon i skasować znajdujące się na nim dane. Tak dla bezpieczeństwa.

Skorzystaj z biometrii

Telefony z Androidem już od kilku lat powszechnie oferują różne sposoby zabezpieczania i odblokowywania telefonu. Możemy wpisać kod PIN, użyć wzoru czy biometrii - na przykład skanu twarzy lub odcisku palca. To nie tylko ciekawostki, ale bardzo przydatne mechanizmy zwiększające bezpieczeństwo naszego telefonu.

Warto z nich skorzystać, ustawić dodatkową metodę odblokowywania telefonu, dzięki której żadna niepożądana osoba nie będzie mieć do niego dostępu. To pozwoli skuteczniej chronić nasze dane i informacje zapisane na urządzeniu. Będziemy też mogli skorzystać np. z odcisku palca podczas logowania się do niektórych aplikacji.

Poznaj tajne kody na telefon

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale możemy wpisywać na telefonie specjalne kody, które pozwolą uzyskać dostęp do specyficznych funkcji. W ten sposób możemy poznać szczegółowe informacje na temat niektórych komponentów i nie tylko.

Jakie są tajne kody na Androida? Do naszej dyspozycji oddano całkiem sporo, na przykład takie na adres MAC sieci WiFi, numer seryjny czy IMEI. Wszystkie kody na telefon znajdziecie tutaj. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Android | Google | Smartfon | Google Play | Samsung | Wi-Fi | Xiaomi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy