NASA pokazała pierwsze zdjęcie marsjańskiego helikoptera i proces jego uwolnienia [FILM]

Pierwszy lot helikoptera na Marsie zbliża się wielkimi krokami. To będzie wyjątkowe wydarzenie, które może odmienić nie do poznania eksplorację obcych planet. Oby misja przebiegła po myśli naukowców z NASA.

Amerykańska Agencja Kosmiczna pokazała na zdjęciach moment, w którym łazik Perseverance odrzuca osłonę helikoptera Ingenuity. Miała ona za zadanie chronić urządzenie w tracie podróży na Marsa i podczas niebezpiecznego lądowania łazika. Wykonała ona już swoje zadanie perfekcyjnie, a teraz stanie się kolejnym marsjańskim śmieciem.

NASA pokazała też, jak będzie wyglądał cały proces dalszego uwalniania helikoptera. Znajduje się on pod łazikiem, a dokładnie w jego brzuchu. Najbliższe godziny i dni będą sądne dla pierwszego drona Ingenuity. Trzymajmy mocno kciuki za to, by pomyślnie udało się go opuścić na powierzchnię. Dalej pozostanie przed nim pierwszy lot. Już nie możemy doczekać się filmu z tego wydarzenia i pierwszych zdjęć wykonanych z jego pokładu.

Reklama

Dron będzie pozyskiwał energię dzięki panelom solarnym, a magazynował w akumulatorach. Naukowcy planują krótkie loty, ponieważ pojazd nie został wyposażony w pojemne akumulatory. Ich ładowanie będzie odbywało się w specjalnie wydzielonym miejscu na łaziku Perseverance. Trzeba tutaj podkreślić, że jest to w tej chwili najbardziej zaawansowane tego typu urządzenie na świecie.

Jeśli misja Ingenuity przebiegnie po myśli NASA, to możemy spodziewać się, że za kilka lat agencja wyśle na Marsa całą flotę dronów, które będą mogły eksplorować tę tajemniczą planetę znacznie szybciej od łazików. Być może nadzorować ich pracę będą już pierwsi kolonizatorzy bezpośrednio na Marsie. Lata 20 XXI wieku zapowiadają się wspaniale w kwestii badań obcych światów.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy