Nikt nie powstrzyma tego pingwina! Dron morski inspirowany naturą
Na lądzie powolne i niezdarne, ale kiedy tylko dostaną się do wody... Pingwiny są fantastycznymi pływakami i aż trudno uwierzyć, że nikt wcześniej nie próbował stworzyć inspirowanego nimi robota morskiego, ale to się właśnie zmienia.
EvoLogics, niemiecka firma zajmująca się technologią podwodną, zaprezentowała swój nowy autonomiczny pojazd podwodny o nazwie Quadroin. Co ciekawe, robot jest potomkiem eksperymentalnego pojazdu AUV znanego jako PingGuin, stworzonego we współpracy z prof. Burkardem Baschekiem z instytutu badawczego Helmholtz-Zentrum Hereon, który producent ujawnił podczas demonstracji plenerowej w 2020 roku.
Sam pomysł sięga jednak jeszcze dalej, bo EvoLogics opracowało demonstrator koncepcji przypominający PingGuin dla niemieckiej firmy Festo zajmującej się automatyką elektryczną jeszcze w 2009 roku, nazywają go AquaPenguin. Oznacza to, że osoby stojące za drugą generacją Quadroina, którą właśnie podziwiamy, już od wielu lat rozwijają swój pomysł, którego kluczowym zadaniem będzie gromadzenie danych o wirach oceanicznych za pomocą czujników pokładowych.
Robo-pingwiny na pomoc nauce
Przyrządy te umożliwiają m.in. pomiar temperatury, ciśnienia, zawartości tlenu, przewodności i fluorescencji wody na różnych głębokościach. Co więcej, z myślą o potencjalnie szerszych zastosowaniach naukowych, Quadroin 2.0 zawiera dodatkowe instrumenty, jak sonar boczny do obrazowania akustycznego dna morskiego, a także dwie kamery HD wspomagane przez przyciemniane reflektory LED (jedna skierowana do przodu i jedna w dół).
Podobnie jak inne pojazdy AUV, Quadroin jest zaprojektowany tak, aby po rozmieszczeniu ze statku lub brzegu autonomicznie poruszać się po zaprogramowanej podwodnej ścieżce, zbierając przy tym dane. Zarejestrowane dane mogą zostać przesłane przez AUV przez Wi-Fi lub opcjonalny moduł satelitarny Iridium, które wraz z pokładowym systemem GNSS wykorzystują wielofunkcyjną antenę w kształcie łuku, automatycznie podnoszącą się z tyłu "pingwina" po jego wynurzeniu.
Szybki, sprawny i niezawodny
Wykorzystując cztery tylne silniki odrzutowe, robot może nurkować na maksymalną głębokość 150 m, rozwija prędkość maksymalną 18,5 km/h i może przenosić do 3 kg sprzętu. Według zapewnień producenta, jedno sześciogodzinne ładowanie akumulatora litowo-jonowego powinno wystarczyć na 10 godzin pracy przy prędkości podróżnej 7 km/h.
Jeżeli zaś chodzi o dodatkowe możliwości, to Quadroin oferuje moduł rozpoznawania obiektów AI własnej marki, który wykrywa przedmioty wykryte przez sonar lub kamery, a ponadto jest częścią systemu unikania kolizji. Dostępny jest także zintegrowany pakiet nawigacji podmorskiej Nortek Nucleus1000, który pomaga botowi śledzić jego miejsce pobytu. Nowy Quadroin powinien wejść do produkcji w czwartym kwartale tego roku, a ceny są dostępne dla klientów komercyjnych na żądanie.