Nowe oblicze hologramów 3D. Bardziej gęsty i głębszy obraz niż kiedykolwiek

Sandra Bielecka

Sandra Bielecka

Aktualizacja

Nowo opracowana metoda tworzenia realistycznych holograficznych projekcji 3D pozwala na uzyskanie głębszego i bardziej gęstego obrazu niż kiedykolwiek do tej pory. Dzięki tej rewolucyjnej technologii będziemy mogli cieszyć się wciągającymi i o wiele bardziej realistycznymi obrazami.

Będziemy mogli cieszyć się wciągającymi i o wiele bardziej realistycznymi obrazami
Będziemy mogli cieszyć się wciągającymi i o wiele bardziej realistycznymi obrazami123RF/PICSEL

Naukowcy z Chińskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii opracowali nową metodę hologramów 3D. Twierdzą, że ta technologia jest o wiele lepsza niż obecnie dostępne najnowsze technologie. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Optica”.

Nowa technologia 3D

Jest to nowe podejście do holografii, dzięki któremu naukowcom udało się przejść nad ograniczeniami, które do tej pory nie pozwalały na dalszy rozwój technologii. Naukowcy połączyli tradycyjny przestrzenny modulator światła z dyfuzorem, co pozwoliło na rzutowanie obrazów o wysokiej rozdzielczości pikseli na dużą liczbę kolejnych płaszczyzn lub warstw pozostających w niewielkiej odległości.

Nasza nowa metoda pokonuje dwa istniejące od dawna wąskie gardła w obecnych cyfrowych technikach holograficznych – niską rozdzielczość osiową i wysoki przesłuch międzypłaszczyznowy – które uniemożliwiają precyzyjną kontrolę głębi hologramu, a tym samym ograniczają jakość wyświetlania 3D”. Nasze podejście może również poprawić szyfrowanie optyczne oparte na holografii, umożliwiając zaszyfrowanie większej liczby danych w hologramie.
Mówią naukowcy

Ultrawysoka gęstość

W celu przetestowania najnowszych odkryć naukowcy zbudowali prototypowy projektor 3D-SDH do tworzenia dynamicznych projekcji 3D i porównali jego wyniki z konwencjonalną konfiguracją holografii 3D Fresnela generowanej komputerowo. Podczas testów nowej technologii naukowcom udało się uzyskać rekonstrukcję 3D ze znacznie mniejszym odstępem głębokości między płaszczyznami.

Podczas wyświetlania obrazu rakiety 3D ze 125 kolejnymi płaszczyznami w odstępach głębokości 0,96 mm w pojedynczym hologramie 1000x1000 pikseli. Dla porównania, używając do tej pory dostępnych technologii, mogliśmy uzyskać najwyżej 32 płaszczyzny z odstępami 3,75 mm. Daje nam to trzy rzędy wielkości lepsze hologramy niż do tej pory.

Projekcja jest znacznie głębsza i gęstsza. Naukowcy podkreślają, że wszelkie obrazy uzyskane za pomocą tej technologii były obrazami chmur punktów i nie mogą przedstawiać żadnego „ciała stałego”, jednak jest to znacznie gęstsza projekcja, niż jakakolwiek do tej pory. Będą pracowali nad tym, aby udoskonalić swoją metodę i w konsekwencji wyświetlić realistycznie wyglądający obiekt. Ta technologia znajdzie zastosowanie nie tylko w kreowaniu w nowy sposób wirtualnej rzeczywistości, ale również zapewni lepszą wizualizację i poprawi wrażenia z użytkowania wyświetlaczy holograficznych.

Ukraina potrzebuje amunicjiDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas