Nowe zagrożenie ze strony dronów. Szmuglują do więzień towary
Rozwój technologii bezzałogowych statków powietrznych przyniósł pewien niespodziewany skutek uboczny, a mianowicie naruszenia bezpieczeństwa w więziennictwie. Jak dowiadujemy się z nowej publikacji BBC, istnieją też uzasadnione obawy, że w miarę postępu w tej dziedzinie, do więzień zaczną trafiać zdecydowanie bardziej „ryzykowne rzeczy”, np. duże ładunki narkotyków czy broń.
Sekretarz obrony Meksyku już w 2021 roku sugerował, że drony to nie tylko oczywiste zalety, ale i wiele problemów, bo sięgają po nie np. kartele narkotykowe, by monitorować granice i przerzucać przez nie narkotyki. I wygląda na to, że wraz z rozwojem technologii problem ten urósł w siłę, o czym głośno mówią osoby zarządzające brytyjskim więziennictwem. Jak przekonuje w rozmowie z BBC Charlie Taylor, Naczelny Inspektor Więzień, bezzałogowce pozwalają przenosić coraz większe przedmioty, więc do więzień mogą trafiać „bardziej ryzykowne rzeczy”.
Wiemy, że w wielu więzieniach dochodzi do naruszeń bezpieczeństwa w związku z aktywnością dronów. Mogą one bardzo szybko pojawić się i zniknąć z terenu więzienia - komentuje.
Rośnie liczba incydentów z udziałem dronów wokół więzień
Dane uzyskane przez BBC pokazują, że liczba incydentów z udziałem dronów wokół więzień w Anglii i Walii wzrosła prawie dziesięciokrotnie od 2019 roku. Najświeższe dane rządowe pokazują, że w ubiegłym roku odnotowano 1063 przypadki zauważenia dronów wokół więzień, czyli ponad dwukrotnie więcej niż 478 przypadków w 2022 roku, a dla porównania w 2019 roku odnotowano jedynie 122 takie przypadki (ciągle mówimy jednak o odnotowanych przelotach, więc ich rzeczywista liczba jest trudna do oszacowania). Aby przeciwdziałać nielegalnemu użyciu dronów, brytyjski rząd wprowadził nawet strefy zakazu lotów wokół więzień, ale nie wydaje się, by miało to jakiekolwiek znaczenie.
Co ciekawe, jak sugeruje były więzień, zajmujący się obecnie pomaganiem innym osadzonym w powrocie do społeczeństwa, do którego dotarli dziennikarze BBC, drony są w niektórych więzieniach jak usługa kurierska. Jego zdaniem dron może dostać się do więzienia niezauważonym i dostarczyć paczkę zawierającą choćby broń, bo sam był świadkiem takich sytuacji:
Stoję przy oknie w nocy, a chłopaki rozmawiają przez okno i nagle nadlatuje dron. Ktoś chwyta paczkę. To naprawdę proste, żeby dostarczyć paczki w ten sposób.
Warto też przypomnieć, że na początku tego miesiąca angielscy inspektorzy ostrzegli, że więzienie o wysokim poziomie bezpieczeństwa HMP Garth w hrabstwie Lancashire stało się „jak lotnisko” z powodu licznych dronów dostarczających narkotyki. Poinformowali, że więźniowie robią dziury w oknach cel, aby umożliwić dostęp dronom, a także kradną mopy i miotły, by z pomocą ich kijów odbierać przesyłki. Jak dodaje policja, przestępcy wykorzystują wykwalifikowanych operatorów dronów do dostarczania wszystkiego - od narkotyków po musztardę - bezpośrednio do okien cel więziennych.
Każdy przemyt do więzienia jest dla nas poważnym problemem – czy to narkotyki, telefony komórkowe, czy coś jeszcze bardziej niebezpiecznego. Obserwujemy, jak do więzień trafiają większe ładunki narkotyków, więcej telefonów komórkowych, a drony stają się bardziej zaawansowane, jeśli chodzi o ich ładowność - dodaje Taylor.