Od Ziemi do Księżyca 1300 razy! Google pobiło rekord w rozwinięciu liczby pi

Nad obliczaniem rozwinięcia liczby pi od tysiącleci pracują najtęższe umysły naszego świata. Większość z nas kojarzy tylko przybliżenie wynoszące 3,14, które ludzkość znała jeszcze przez narodzeniem Chrystusa. Obecnie pobito kolejny rekord w tej dziedzinie. Komputery Google’a obliczyły właśnie liczbę pi do 100 bilionów cyfr po przecinku.

Holenderski matematyk, Ludolph van Ceulen, żył na przełomie XVI i XVII i niemal całe swoje życie poświęcił obliczaniu kolejnych cyfr liczby pi. Dzięki jego żmudnej pracy poznaliśmy jej rozwinięcie o kolejnych 20 miejsc, a honorując ogrom trudu, jaki w to włożył, do dzisiaj liczbę pi nazywa się również ludolfiną.

Wówczas znane nam rozwinięcie wynosiło: 3,14159265358979323846264338327950288

Zobacz także: Oto największa roślina na świecie! Sama się klonuje

Reklama

Rekord liczby pi

Teraz, w 2022 roku, komputery Google’a obliczyły liczbę pi do 100 bilionów miejsc po przecinku, pobijając poprzedni, zeszłoroczny rekord o ponad 37 bilionów. Oczywiście podanie rzeczonej wartości niżej byłoby niemożliwe, ale warto wspomnieć, że na ostatnim, znanym nam miejscu znalazło się zero.

Gdybyśmy chcieli zapisać ludolfinę do 100 bilionów cyfr po przecinku jednym ciągiem, jego długość wyniosłaby około 500 milionów kilometrów, czyli ponad 1300 razy tyle, ile wynosi droga z Ziemi na Księżyc (zakładając, że każda cyfra zajmie nam pół centymetra szerokości).

Samo przeczytanie tej liczby na głos zajęłoby człowiekowi przeszło trzy miliony lat (zakładając, że każdą cyfrę przeczyta w ciągu sekundy).

Obliczenie wspominanej wartości zajęło komputerom 157 dni. Łącznie przetworzyły one w tym czasie 82 tysiące terabajtów danych.

- Postęp człowieka w obliczeniach tradycyjnie mierzy się przez rozwinięcie liczby pi - stwierdził amerykański matematyk Donald Knuth.

Aby pokazać, jak wielki progres w tej dziedzinie zrobiliśmy, wystarczyć pokazać, że jeszcze w 1947 roku znaliśmy rozwinięcie zaledwie do 808 miejsc po przecinku. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Google
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy