Odszkodowanie za ceny energii? Oszuści stosują przekręt "na premiera"

W sieci pojawiły się informacje, jakoby można było się starać o odszkodowanie od Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach podwyżek cen energii oraz wody. W rzeczywistości jest to nowa metoda oszustów na okradzenie rodaków z pieniędzy. W ten sposób nie uda wam się uzyskać zadośćuczynienia i możecie stracić oszczędności życia.

Odszkodowanie za ceny energii? Oszuści stosują przekręt "na premiera".
Odszkodowanie za ceny energii? Oszuści stosują przekręt "na premiera".123RF/PICSEL

Oszuści co chwilę szukają nowych sposobów na okradzenie Polaków z pieniędzy. W tym celu stosują różne przekręty. Najnowszym z nich jest oszustwo "na premiera". Cyberprzestępcy ruszyli w ostatnich dniach z kampanią phishingową, która jest wycelowana w rodaków, o czym raportuje Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego. Na co uważać?

Domniemane odszkodowanie za ceny energii i wody

Nowa kampania oszustów polega na zachęceniu ofiar do skorzystania z możliwości uzyskania odszkodowania od rządu, co jest spowodowane podwyżkami cen za energię oraz wodę. Cyberprzestępcy w tym celu podszywają się pod KPRM (Kancelarię Prezesa Rady Ministrów).

Oszuści ściągają własne ofiary na fałszywe strony, gdzie rzekomo można starać się uzyskać wspomniane odszkodowanie w wysokości kilkuset złotych. Propozycja jest więc kusząca. Następnie na stronie z "wnioskiem elektronicznym" trzeba wskazać własny bank i zalogować się loginem oraz hasłem do bankowości elektronicznej. Pod żadnym pozorem tego nie róbcie!

W ten sposób cyberprzestępcy przejmą wasze dane logowania do banku i następnie będą próbowali okraść was ze zgromadzonych na rachunku pieniędzy. Nie otrzymacie żadnego odszkodowania i skutki mogą być naprawdę opłakane. Zachowajcie czujność i nie dajcie się zwieść.

Oszustwo "na premiera" w czasie z końcówką bonu energetycznego

Nowa kampania oszustów ruszyła w tym terminie nieprzypadkowo. Do 30 września Polacy mogą składać wnioski o bon energetyczny, gdzie rząd rzeczywiście wypłaci najbardziej potrzebującym zapomogi związane z rosnącymi cenami energii.

Chętni mają więc na to niespełna miesiąc i zainteresowanie tematyką może być obecnie dosyć duże. Dlatego cyberprzestępcy zwietrzyli tu dla siebie szanse poprzez przygotowanie własnego "bonu". Nie dajcie się nabrać i pamiętajcie, aby dokładnie sprawdzać adresy URL stron internetowych. Nawet mała zmiana może świadczyć o działaniach krętaczy. Informacje o prawdziwym bonie energetycznym należy szukać tylko w sprawdzonych źródłach.

mObywatel z funkcją Bezpieczni w sieci

Oszuści stosują różne przekręty, ale można się przed tym chronić. Pomocna z pewnością będzie tu nowa funkcja rządowej aplikacji mObywatel. Mowa o module Bezpieczni w sieci, gdzie nie tylko można samodzielnie zgłaszać przekręty, ale też włączyć specjalne powiadomienia o aktualnych zagrożeniach.

Dzięki nowym powiadomieniom o zagrożeniach z sieci można być na bieżąco z informacjami o aktualnych próbach cyberprzestępców oraz przygotowywanych przez nich kampaniach phishingowych.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

Skok ze spadochronem na 102 urodziny. Niezwykły wyczyn BrytyjkiAssociated Press© 2024 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas