Papież bierze się za AI. Watykan wyda poradnik etyki sztucznej inteligencji

„Papież zawsze miał szerokie spojrzenie na świat i ludzkość i wierzy, że technologia jest dobra"
„Papież zawsze miał szerokie spojrzenie na świat i ludzkość i wierzy, że technologia jest dobra" GUGLIELMO MANGIAPANE / Reuters / ForumAgencja FORUM

Watykan wydaje podręcznik etyki korzystania ze sztucznej inteligencji

Watykan ma wyjątkową zdolność przyciągania kluczowych graczy

Papież zawsze miał szerokie spojrzenie na świat i ludzkość i wierzy, że technologia jest dobra. Ale kiedy to rozwijamy, przychodzi czas na zadawanie głębszych pytań. Dyrektorzy ds. technologii z całej Doliny Krzemowej przychodzą do mnie od lat i mówią: „Musisz nam pomóc, na horyzoncie jest wiele rzeczy, a my nie jesteśmy gotowi. Chodziło o to, aby wykorzystać moc zwoływania Watykanu do zgromadzenia kadry kierowniczej z całego świata”
Mówi w wywiadzie dla Gizmodo ks. Brendan.

Wytyczne dla firm krok po kroku

Wyłania się konsensus wokół kwestii takich jak odpowiedzialność i przejrzystość, z zasadami, które są zgodne w poszczególnych firmach. To świetnie, ale jest mniej porozumienia co do tego, co właściwie robić i jak faktycznie stosować te standardy w projektowaniu i stosowaniu technologii.
Powiedziała Ann Skeet, starszy dyrektor ds. etyki w Markkula Center i jeden z autorów podręcznika.
Celem jest rzeczywiste wzmocnienie pozycji ludzi w firmie, gdy ludzie wykonują swoją codzienną pracę, niezależnie od tego, czy jest to pisanie kodu lub podręcznika technicznego, czy też myślenie o kwestiach związanych z kulturą miejsca pracy. Staraliśmy się pisać językiem biznesu i inżynierów, aby to rzeczywiście się przydało i było podobne do rzeczy i standardów, które widzieli wcześniej.
Mówią autorzy.
Akwedukty Nazca. Wodociągowy majstersztyk o długiej historiiAFPAFP