Papież bierze się za AI. Watykan wyda poradnik etyki sztucznej inteligencji

Watykan nie zamierza czekać z założonymi rękami na apokalipsę AI. Papież Franciszek nawiązał współpracę z Uniwersytetem Santa Clara w celu opracowania wytycznych dla firm technologicznych korzystających z narzędzi napędzanych sztuczną inteligencją. Z podręcznika etyki AI można korzystać już dziś!

Watykan wydaje podręcznik etyki korzystania ze sztucznej inteligencji

Watykanowi chyba nie spodobały się zdjęcia papieża wygenerowane przez sztuczną inteligencję, które jakiś czas temu obiegły internet. Widać na nim papieża Franciszka ubranego w modną puchową kurtkę. Stolica Apostolska postanowiła wydać własny podręcznik etyki korzystania z narzędzi AI w rozumieniu Kościoła.  

Papież Franciszek nawiązał współpracę z Centrum Etyki Stosowanej Markkula Uniwersytetu Santa Clara w celu opracowania wytycznych dla firm technologicznych dotyczących etyki. W rezultacie powstała nowa organizacja o nazwie Instytut Technologii, Etyki i Kultury (ITEC), a pierwszym projektem jest podręcznik „Ethics in the Age of Disruptive Technologies: An Operational Roadmap”, czyli w wolnym tłumaczeniu „Etyka w dobie przełomowych technologii: plan operacyjny”.  

Reklama

Podręcznik ma służyć ukierunkowaniu branży technologicznej w działaniach związanych ze sztuczną inteligencją, uczeniem maszynowym, szyfrowaniem, śledzeniem i kilkoma innymi, mniej istotnymi aspektami. Inicjatywa Watykanu ma być zwieńczeniem wieloletnich zainteresowań kościoła, który mało komu kojarzy się z nowoczesnymi technologiami.  

Watykan ma wyjątkową zdolność przyciągania kluczowych graczy

Ksiądz Brendan McGuire, proboszcz parafii św. Szymona w Los Altos i doradca ITEC twierdzi, że to jest dobry krok, zwłaszcza że Watykan ma wyjątkową zdolność przyciągania kluczowych graczy. 

Sztuczna inteligencja wzbudza mieszane uczucia na całym świecie. Wielu naukowców, obserwatorów oraz biznesmenów koncentruje swoje wysiłki na tym, aby zwrócić uwagę na nieuregulowane kwestie związane z prężnie rozwijającym się przemysłem AI.  

Wytyczne dla firm krok po kroku

Watykan postanowił sam wziąć sprawy w swoje ręce, zamiast czekać, aż światowe rządy postanowią się zająć sprawą. ITEC ma nadzieje, że ich podręcznik pomoże osobom w firmach technologicznych, które na ten moment zmagają się z najtrudniejszymi pytaniami dotyczącymi sztucznej inteligencji.   

Podręcznik opowiada się przede wszystkim za budowaniem wartości zorganizowanych wokół zasad obowiązujących w firmach i branży technologicznej. Nie chodzi o to, aby firmy podporządkowały się, lecz starały się działać w taki sposób, aby służyć wspólnemu dobru ludzkości oraz środowiska. Podane zostały również konkretne porady i działania, które można wdrożyć w firmach podzielone na siedem wytycznych.  

Między innymi znajdziemy tam takie hasła jak „Poszanowanie godności i praw człowieka” oraz „Promowanie przejrzystości i możliwości wytłumaczenia”. Te wytyczne w dalszych częściach podzielone zostało na konkretne kroki, które można podjąć wraz z definicjami, przykładami i poszczególnymi etapami wdrażania. Na przykład zasada „Poszanowanie godności i praw człowieka” obejmuje nacisk na „Prywatność i poufność”.

Watykan nie jest jedynym organem, który martwi się o wpływ sztucznej inteligencji na ludzkość. Realne czy nie, obawy te dotykają tysięcy ludzi na całym świecie. Na szczęście Watykan ma duże doświadczenie, jeżeli chodzi o tłumaczenie, w jaki sposób powinniśmy postrzegać apokalipsę, a podręcznik może odegrać znaczącą rolę we wdrażaniu standardów dotyczących AI w firmach na całym świecie.  

Polecamy na Antyweb | Millenium wreszcie wprowadziło płatności zbliżeniowe w Google Pay

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Sztuczna inteligencja | Watykan | podręcznik | etyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy