Pierwszy na świecie zbiornik na wodę pitną z druku 3D. To polski projekt
W Barczewku pod Olsztynem (woj. warmińsko-mazurskie) zakończono prace nad drukiem 3D betonowego zbiornika na wodę pitną. To pierwszy taki zbiornik na świecie. Na zlecenie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Barczewie wykonała go lokalna firma EKO-WOD z Kętrzyna przy współpracy z Holcim Polska z Globtank oraz duńską firmą COBOD, specjalizującą się w produkcji drukarek 3D do betonu.
Choć druk 3D nie jest powszechnie stosowaną technologią w budownictwie, to coraz częściej powstają przy jego użyciu spektakularne konstrukcje. Pod Olsztynem wydrukowano zbiornik, w którym będzie gromadzona woda pitna.
Jak drukuje się zbiornik na wodę pitną?
- Nasza współpraca z partnerami pokazuje, że innowacyjne podejście do budownictwa może przynieść korzyści, zarówno środowisku, jak i gospodarce. Realizacja tego projektu dowodzi, że technologia druku 3D nie tylko rewolucjonizuje branżę budowlaną, ale także wspiera zrównoważony rozwój, dzięki znacznym oszczędnościom materiałowym - powiedział Rafał Latawiec, Marketing Manager w Holcim Polska.
Decyzja o wyborze druku 3D była związana z myślą o zrównoważonym rozwoju. Pozwala ona zredukować niezbędne materiały o 25 proc. przy jednoczesnej automatyzacji produkcji i redukcji czasu potrzebnego na realizację. Redukcję materiału uzyskano poprzez zastosowanie różnej grubości ścian na poszczególnych wysokościach zbiornika, co nie byłoby możliwe przy tradycyjnych technikach budowy. Pozwala na to fizyka - w dolnej części, która musi wytrzymać większy napór wody, ściany muszą być grubsze. Górna część nie wymaga aż tak mocnej konstrukcji, przez co może być nieco cieńsza.
Wysokość zbiornika wynosi 7 metrów, a jego średnica wewnętrzna 7,6 metra. Wykonanie zbiornika trwało 5 dni, z czego aktywny druk zajął 38 godzin. Za druk odpowiadała duńska firma COBOD produkująca drukarki 3D do betonu.
- Należy mieć na uwadze, że im większy zbiornik, tym większa oszczędność kosztów. Warto również wspomnieć, że technologia ta jest dopiero na wstępnym etapie rozwoju. Planujemy kolejne projekty, które podniosą efektywność wydruków w sposób wykładniczy - zaznaczył Marcin Mikulewicz, Prezes Zarządu Globtank.
Oprócz wymienionych wcześniej korzyści warto też wspomnieć o tym, że druk 3D w budownictwie pozwala zmniejszyć ilość odpadów oraz uzyskać znacznie bardziej złożone kształty i struktury. - Ten projekt jest dla nas milowym krokiem, zarówno pod względem technologicznym, jak i środowiskowym - podkreślał Jacek Kasprzak ze ZWiK Barczewo.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!