Pionier badań nad sztuczną inteligencją potępia Chiny za użycie jej przeciwko ludziom
Rząd Państwa Środka jak nikt inny na świecie czerpie całymi garściami z możliwości technologii sztucznej inteligencji na potrzeby permanentnego kontrolowania ludzkiego zachowania i wpływania na umysły swoich obywateli.
Yoshua Bengio jest profesorem na Uniwersytecie Montrealskim, a ponad to jednym ze współzałożycieli firmy Element AI, na co dzień zajmującej się rozwojem oprogramowania opartego o na tej technologii oraz uważany jest na świecie za jednego z twórców głębokiego uczenia maszynowego, obok Yanna LeCuna i Geoffa Hintona. W wywiadzie dla Bloomberga wyraził swoje wielkie ubolewanie na temat tego, w jaki sposób chiński rząd rozwija sztuczną inteligencję i jaki przerażający cel mu w tym przyświeca. Jego zdaniem w szybkim tempie realizowany jest tam „scenariusz Wielkiego Brata z powieści Rok 1984, George'a Orwella”.
Kanadyjskiemu naukowcowi chodzi o miliony kamer śledzących, rozpoznających twarze i rejestrujących każdy ruch obywateli, ale również System Oceny Obywateli, na podstawie którego algorytmy decydują o statusie społecznym blisko 1,5 miliarda mieszkańców kraju (). Bengio jest zasmucony i przerażony, w jaki sposób wykorzystywana jest technologia opracowywana przez niego i jego kolegów. Nie akceptuje też pozyskiwania przez rząd i największe koncerny świata tak niebotycznych ilości danych na temat zarówno ludności Chin, jak i całego świata.
Postuluje on o stworzenie specjalnych ogólnoświatowych organizacji, które będą zobowiązane do przechowywania poufnych danych, dbania o ich bezpieczeństwo oraz wykorzystywania ich w zgodzie z prawem i poszanowaniem praw człowieka. Yoshua Bengio podkreślił jednak, że sztuczna inteligencja to przyszłość świata i jedno z największych naszych dobrodziejstw. Musimy tylko te technologie wykorzystywać z głową i dla dobra ludzkości, a przeciw niemu i dla prywatnych interesów jednostek.
Dzięki nim będziemy mogli przecież ochronić ludzi przed najgroźniejszymi kataklizmami, ograniczyć problem głodu na świecie, poszukiwać nowych, skuteczniejszych leków na groźne choroby i dokonywać historycznych odkryć, o jakich nawet nam się nie śniło.
W grudniu ubiegłego roku na Uniwersytecie Montrealskim miały miejsce prace nad projektem przygotowania zasad rządzących sztuczną inteligencją. Nad nowymi globalnym regulacjami debatowało tam 100 światowej sławy ekspertów, wśród nich był też Yoshua Bengio. Wspólnie przygotowali oni kodeks zawierający 10 zasad dotyczących przyszłości rozwoju robotów i sztucznej inteligencji ().
Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Pexels