Pokaż język, a sztuczna inteligencja wykryje, na co chorujesz

Naukowcy zaprezentowali nowy model sztucznej inteligencji, który w czasie rzeczywistym diagnozuje wiele chorób na podstawie... koloru języka. Z ich oświadczenia wynika, że skutecznie wykrywa cukrzycę, astmę, choroby wątroby, COVID-19 i wiele innych schorzeń.

Wygląd języka może zdradzić obecność wielu chorób
Wygląd języka może zdradzić obecność wielu chorób123RF/PICSEL

O tym, że wygląd języka i gardła jest nieoceniony w diagnozie wielu chorób, większość z nas ma okazję się przekonać osobiście podczas wizyty u lekarza (te znienawidzone przez dzieci patyczki do badania gardła). Jak jednak przekonują naukowcy, sztuczna inteligencja jest w tym dużo lepsza od ludzkich specjalistów, bo na podstawie ich wyglądu jest w stanie w czasie rzeczywistym zdiagnozować wiele chorób, również tych niezwiązanych z jamą ustną. 

Pokaż język, a powiem ci, na co chorujesz

Inżynierowie Middle Technical University (MTU) w Bagdadzie w Iraku i Uniwersytetu Południowej Australii przekonują, że dokonali przełomu w szkoleniu algorytmów uczenia maszynowego w celu wykrywania chorób poprzez analizę koloru języka, a ich rozwiązanie może się pochwalić 98 proc. skutecznością. Z ich oświadczenia wynika, że AI wykrywa w ten sposób cukrzycę, udar, anemię, astmę, choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego, COVID-19 oraz szereg problemów naczyniowych i żołądkowo-jelitowych.

Jak wyjaśnia jeden z autorów, Ali Al-Naji, AI naśladuje tu liczącą 2000 lat chińską praktykę oceny języka, którego kolor, kształt i grubość mogą ujawnić całą listę schorzeń. I tak, osoby chore na cukrzycę zazwyczaj mają żółty język, pacjenci z rakiem - fioletowy z grubą tłustą powłoką, pacjenci ze ostrym udarem niezwykle ukształtowany czerwony język, biały może wskazywać na anemię, ciemnoczerwony osoby z ciężkimi przypadkami COVID-19, a język w kolorze indygo wskazuje na problemy naczyniowe i żołądkowo-jelitowe lub astmę.

AI lepsze i szybsze od lekarzy

Uwzględniając te wszystkie informacje, eksperci przeszkolili komputerowe systemy wizyjne wyposażone w nowy system obrazowania, wykorzystując 5260 obrazów wyróżnionych widzianymi klasami kolorów - czerwonym, żółtym, zielonym, niebieskim, szarym, białym i różowym.  Do wyszkolenia algorytmów komputerowych wspieranych przez sztuczną inteligencję w zakresie przewidywania koloru języka w każdych warunkach oświetleniowych wykorzystano sześć algorytmów uczenia maszynowego.

Autorzy stwierdzili w badaniu, że w badaniu zaproponowano nowy system obrazu AI do analizy i wyodrębnienia cech koloru języka przy różnych nasyceniach kolorów i w różnych warunkach oświetleniowych z pięciu modeli przestrzeni kolorów (RGB, YcbCr, HSV, LAB i YIQ). Aby przetestować system, pobrano 60 obrazów języków pacjentów cierpiących na określone schorzenia z dwóch szpitali klinicznych na Bliskim Wschodzie.

W większości przypadków model sztucznej inteligencji z powodzeniem dopasowywał kolor języka do chorób zdiagnozowanych u tych pacjentów
podkreślono w oświadczeniu.

To potwierdza, że sztuczna inteligencja rzeczywiście może przynieść postępy w dziedzinie medycyny, szybciej wykrywając choroby i zapewniając diagnozę na miejscu w czasie rzeczywistym poprzez natychmiastową analizę koloru języka.

"Wydarzenia": Herkules na emeryturze. Gigant przestworzy trafił do muzeumPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas