Pokazali morskiego pogromcę Rosjan. Jest system Starlink

Ukraińcy ujawnili kolejnego drona morskiego, na pokładzie którego zainstalowano system Starlink, czyli kosmiczną technologię od Elona Muska. To właśnie ten dron odpowiada za uszkodzenie dwóch rosyjskich statków.

Ukraińcy pokazali nowego morskiego pogromcę Rosjan
Ukraińcy pokazali nowego morskiego pogromcę Rosjan@clashreportTwitter

Okazuje się, że Siły Zbrojne Ukrainy dokonały w sierpniu bieżącego roku ataku na rosyjski tankowiec SIG za pomocą nowego drona morskiego, który dotychczas był skrywany w tajemnicy. W mediach społecznościowych pojawił się materiał filmowy, na którym pokazano zupełnie nowe urządzenie o nazwie Mamai.

To średniej wielkości dron morski, który może zabrać na pokład kilkaset kilogramów materiałów wybuchowych. Co najciekawsze, jest on w użyciu już od kilku miesięcy. Dwa takie drony brały udział w spektakularnym ataku na rosyjski tankowiec SIG i okręt Oleniegorskij gorniak. Dotychczas wszyscy myśleli, że to zasługa innego drona o nazwie SeaBaby. Oznacza to, że mniejsze urządzenia dokonały zaskakująco dużych strat.

Ukraińcy pokazali nowe drona morskiego Mamai

Niestety, niewiele wiadomo o tym urządzeniu. Oficjalnie mówi się, że może rozpędzić się na wodach Morza Czarnego do 110 km/h. Siły Zbrojne Ukrainy zapowiedziały rychłe zniszczenie całej rosyjskiej Floty Czarnomorskiej za pomocą dronów morskich i podwodnych. Rok 2024 ma być sądny dla rosyjskiej armii na Krymie.

Ukraińcy mają być w trakcie produkcji setek takich urządzeń. Na początku grudnia, Maxim Tucker, dziennikarz The Times, odwiedził tajny ośrodek produkcji i składowania m.in. morskich dronów kamikadze Magura V5, najczęściej obecnie wykorzystywanych dronów. Wiadomo tylko, że znajduje się on gdzieś nad brzegiem południowej części Dniepru, blisko Morza Czarnego.

Ukraińcy zapowiadają zniszczenie całej Floty Czarnomorskiej

Ukraiński morski bezzałogowiec o nazwie Magura V5 (Maritime Autonomous Guard Unmanned Robotic Apparatus) został zaprojektowany i zbudowany przez firmę SpetsTechnoExport. Jak chwalą się pomysłodawcy projektu, wielozadaniowy bezzałogowy statek nawodny nowej generacji można uruchomić w dowolnej lokalizacji i bez strat w ludziach wykonywać karkołomne misje.

Atrybutem morskiego drona są niskie koszty produkcji i uniwersalność w zastosowaniu. Wynalazek może służyć jako dron kamikadze i atakować okręty wroga, ale też może brać udział w akcjach ratunkowych i tych związanych z obserwacją poczynań wroga.

Dlaczego na niektóre choroby nie ma szczepionek?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas