Pokopalniane tereny Bełchatowa zamienią się w specjalny tor testowy

Na terenie gminy Kleszczów ma powstać Centrum Badawcze Inteligentnych Systemów Transportowych i Obiektów Autonomicznych, zaplanowano też utworzenie specjalnego toru testowego na pokopalnianym obszarze Bełchatowa, z infrastrukturą do badania obiektów w ruchu.

Bełchatowska odkrywka węgla brunatnego zamienić ma się w tor testowy dla nowych technologii.
Bełchatowska odkrywka węgla brunatnego zamienić ma się w tor testowy dla nowych technologii.Fot. Piotr Kamionka/REPORTEREast News

Na obszarze gminy Kleszczów może powstać ogromne centrum. Inwestycja w budowę laboratoriów oraz toru testowego i poligonu może otworzyć drogę do transformacji Kleszczowa w ośrodek specjalizujący się w nowych technologiach, podkreślają władze gminy. Projekt założenia wpisuje się według urzędników w Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego.

Koniec KWB Bełchatów. Szykuje się wielka inwestycja w gminie Kleszczów

Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów mieści się na terenie gminy Kleszczów w województwie łódzkim. Zakończenie wydobywania węgla w KWB Bełchatów to kwestia czasu. Do grudnia 2028 roku mają zostać przeprowadzone wszystkie niezbędne do tego celu procedury, a bloki elektrowni mają być wygaszane do 2036 roku. Są też już planu na zagospodarowanie terenów pokopalnianych.

- W przerwie między przyjmowaniem uchwał znalazł się czas na niezwykle ważne spotkanie dotyczące rozwoju gminy - poinformowały władze gminy Kleszczów. - Spotkanie dotyczyło prezentacji możliwości powstania Centrum Badawczego Inteligentnych Systemów Transportowych i Obiektów Autonomicznych na terenach gminy Kleszczów. To może otworzyć drogę do transformacji Kleszczowa w ośrodek nowoczesnych technologii, zwiększając jego atrakcyjność inwestycyjną i przyciągając nowe przedsiębiorstwa. Projekt ten jest zgodny z założeniami Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji Województwa Łódzkiego, przygotowuje region do zmian, może sprawić, że Kleszczów stanie się bardzo innowacyjnym miejscem w Polsce - zaznaczają przedstawiciele gminy.

Od kopalni do toru testowego dla nowych technologii

Według gminy, na terenach pokopalnianych i przy kleszczowskim Kompleksie Sportowo-Rekreacyjnym Solpark powstaną ponad 9-kilometrowy tor testowy oraz Centrum Badawcze Inteligentnych Systemów Transportowych i Obiektów Autonomicznych. Podkreślono, że projekt już jest w zaawansowanej fazie.

- Inicjatywa utworzenia centrum badawczo-rozwojowego jest wynikiem wspólnych wysiłków naukowców i inwestorów, którzy dostrzegają w tym projekcie znaczące możliwości dla ewolucji mobilności i postępu w dziedzinie technologii. Obecnie w Europie nie istnieje inne centrum o podobnym zakresie kompetencji, co czyni to przedsięwzięcie unikatowym - zaznaczają władze gminy.

Tor testowy miałby powstać na obszarach powyrobiskowych i być wyposażony w odpowiednią infrastrukturę do badania obiektów w ruchu. Pojawić ma się też poligon do testowania obiektów agrotechnicznych i poruszających się w otwartym terenie.

Wstępne założenia wskazują na to, że inwestycja może zostać zrealizowana do końca 2027 roku.Urząd Gminy Kleszczówmateriał zewnętrzny

Laboratoria, tor i poligon. Gmina Kleszczów się rozwija

Projekt zakłada budowę rozległej i zróżnicowanej infrastruktury, która ma służyć do prowadzenia badań i pozyskiwania certyfikacji "wszystkich aspektów autonomiczności". Wymieniono oprócz toru testowego i poligonu także aż dziesięć specjalistycznych laboratoriów. Mają one działać we współpracy z różnorodnymi instytutami naukowymi oraz ośrodkami badawczymi w Polsce. Aparatura badawcza najwyższej klasy ma umożliwić prowadzenie innowacyjnych badań dla rozwoju jednostek autonomicznych.

Szczególny nacisk postawiono na dostosowanie przestrzeni pod prowadzenie badań nad pojazdami latającymi i naziemnymi, np. dronami czy środkami transportu. Urząd zapewnia, że infrastruktura planowanego centrum ma także pozwolić na testowanie i rozwój technologii dotyczących obszarów smart city, smart farm, etc.

- Realizacja tego ambitnego projektu wymagała nawiązania współpracy z renomowanymi instytucjami naukowymi, zarówno z Polski, jak i z zagranicy. [...] Kluczowym aspektem stało się także zaangażowanie różnych przedsiębiorstw, bezpośrednio zainteresowanych wynikami badań, takich jak PKPStadler czy Alstom, co podkreśla praktyczny wymiar i znaczenie współpracy między sektorem naukowym a przemysłowym - podkreśla gmina i deklaruje, że poszczególne etapy wykonania ambitnego projektu planuje się zrealizować do 2027 roku.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas