Polska zakupi 96 śmigłowców szturmowych Apache. "Drudzy na świecie"
Mariusz Błaszczak poinformował o zakupie na potrzeby Lotnictwa Wojsk Lądowych aż 96 amerykańskich śmigłowców szturmowych Apache. Polska stanie się drugim na świecie, po USA, ich operatorem.
— Kolejne dobre wieści! Wystosowaliśmy zapytanie ofertowe do USA dotyczące pozyskania 96 śmigłowców AH-64E APACHE w najnowszej wersji GUARDIAN na potrzeby Lotnictwa Wojsk Lądowych. Wraz ze śmigłowcami pozyskamy również transfer technologii — napisał na Twitterze szef MON, Mariusz Błaszczak.
O kontrakcie na potężną flotę słynnych śmigłowców Apache, Błaszczak rozmawiał z Lloydem Austinem, sekretarzem obrony USA, w leżącej w Niemczech bazie Ramstain. Spotkanie odbyło się po konferencji poświęconej wojnie w Ukrainie i możliwości dalszego wsparcia rządu naszego wschodniego sąsiada przez kraje NATO.
96 śmigłowców Boeing AH-64E Apache dla Polski
Rozmowy zakończyły się sukcesem. Szef MON niemal natychmiast poinformował, że śmigłowce w pierwszej kolejności trafią do 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka. — Dlatego, że [...] będzie wyposażona w czołgi Abrams. Te śmigłowce świetnie z nimi współpracują" — przekazał resort na Twitterze.
Śmigłowce produkcji Boeinga AH-64E Apache to podstawowe maszyny szturmowe używane w Stanach Zjednoczonych od lat 80. XX wieku. Pierwszy egzemplarz powstał w 1983, a od tego czasu śmigłowce są nieustannie rozwijane i udoskonalane o najnowocześniejsze technologie militarne.
Polska z jedną z największych na świecie flot czołgów
Przy okazji tematu świetnych śmigłowców Apache, nie można nie wspomnieć, że idealnie uzupełniają się one z czołgami Abrams. Co ciekawe, po zakupie 96 śmigłowców Apache, Polska stanie się drugim po USA największym ich operatorem na świecie.
Tymczasem w przypadku czołgów Abrams, Polska wraz z nimi będzie w sumie posiadała 1230 fabrycznie nowych czołgów, co sprawi, że nasz kraj będzie mógł się poszczycić największą i najnowocześniejszą ich flotą w europejskim NATO. Do 2030 roku nasz kraj będzie miał więcej czołgów niż Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Holandia, Belgia i Włochy razem wzięte.