Powstał materiał termoelektryczny, który zapewni darmową energię urządzeniom IoT
Nastąpił długo oczekiwany przełom w świecie materiałów termoelektrycznych. Dzięki niemu jeszcze więcej darmowej energii zasili wszelkiej maści inteligentne urządzenia Internetu Rzeczy, więc wszyscy na tym skorzystamy.
Materiały termoelektryczne związane np. ze zjawiskiem Seebecka mają zdolność do przekształcenia ciepła w energię elektryczną. Dzieje się to wówczas, gdy dwa metale lub półprzewodniki, znajdujące się w obwodzie, posiadają w miejscu styku różne temperatury. Generowaną przez nie energię elektryczną mierzy się za pomocą wartości ZT. Im wyższa wartość ZT, tym lepsze właściwości termoelektryczne materiałów.
Naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego opracowali niezwykle wydajne materiały, które znacząco przewyższają swoimi właściwościami te obecnie stosowane na rynku. Termoelektryki dotychczas osiągały ZT na poziomie od 2,5 do 2,8. tymczasem nowy materiał bez problemu uzyskuje ZT na poziomie aż 6. Materiał składa się z cienkiej warstwy żelaza, wanadu, wolframu i glinu, która została nałożona na kryształ krzemu.
Prof. Ernst Bauer, kierownik badań nad nowymi materiałami termoelektrycznymi na TU Vien. Fot. TU Vien.
Austriaccy naukowcy są podekscytowani swoim odkryciem. Dzięki przygotowanemu przez nich materiałowi można będzie zasilić darmowo miliardy inteligentnych urządzeń Internetu Rzeczy, które powoli już odmieniają na lepsze nasze codzienne życie. W przyszłości, gdy będą powstawały jeszcze wydajniejsze energetycznie urządzenia, będzie można je udoskonalać o praktyczne funkcje.
Źródło: GeekWeek.pl// / Fot. MaxPixel/TU Vien