Powstało lustro, które chroni przed potężnymi laserami topiącymi stal

Naukowcy opracowali diamentowe tarcze, które mogą ochronić każdy obiekt przed najpotężniejszymi laserami na świecie.

Naukowcy opracowali diamentowe tarcze, które mogą ochronić każdy obiekt przed najpotężniejszymi laserami na świecie.
Diamentowe zwierciadła chronią przed atakami laserowymi /123RF/PICSEL

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda opracowali specjalne diamentowe lustra, które mogą niemal perfekcyjnie odbić każdą, nawet najpotężniejszą, wiązkę lasera. Dzięki temu mogą wzmocnić wiązki i stworzyć lasery o większej mocy lub zbudować tarczę z takich luster, chroniącą praktycznie każdy obiekt przed atakiem laserów.

Naukowcy tłumaczą, że zwierciadła wykorzystywane do sterowania wiązkami laserów zbudowane są z cienkich warstw materiałów o różnych właściwościach optycznych. Niestety, ich piętą achillesową są defekty warstw, przez co takie zwierciadła mogą stracić właściwości optyczne, a w konsekwencji tego wiązki szybko zniszczą system luster.

Reklama

Aby temu zaradzić, specjaliści z Uniwersytetu Harvarda opracowali więc technologię wytrawiania nanoskalowych struktur przy użyciu wiązki jonów. Atrybutem tych struktur jest nadanie im niemal perfekcyjnych właściwości odblaskowych. Obecnie udało się uzyskać refleksyjność na poziomie aż 98,9 procenta. Można zwiększyć ten potencjał do 99,9 procenta, ale wówczas trzeba zastosować 10-20 warstw.

Armia USA ma teraz technologię ochrony przed atakami laserowymi

Naukowcy przeprowadzili testy swojego wynalazku wraz z Marynarką Wojenną Stanów Zjednoczonych. Użyto 10-kilowatowego lasera, który bez problemu topi stal. Już podczas pierwszej próby laser został zogniskowany na 750-mikronowej plamce na diamencie o wymiarach wynoszących 3 na 3 milimetry. Pomimo potężnej energii skupionej w małym punkcie, nie pojawiły się żadne uszkodzenia.

Oznacza to, że wiązki zostały skutecznie odbite lub rozproszone. Naukowcy zapowiedzieli, że opracowana przez nich technologia może zarówno posłużyć do stworzenia nowego systemu optycznej komunikacji, jak i obrony najróżniejszych obiektów przed atakami laserowymi. Przedstawiciele Pentagonu nie kryją, że już myślą nad zastosowaniem nowego wynalazku w kwestiach militarnych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: laser | technologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy