Praktyczne komputery kwantowe pomogą rozwiązać problem głodu na świecie

Potencjał komputerów kwantowych jest tak ogromny, jak przełom jaki może się za ich sprawą dokonać w każdej dziedzinie życia. Możemy wyeliminować nawet problem głodu na świecie.

Praktyczne komputery kwantowe pomogą rozwiązać problem głodu na świecie
Praktyczne komputery kwantowe pomogą rozwiązać problem głodu na świecieGeekweek - import

Tak przynajmniej twierdzi Fred Chong z University of Chicago, którego zdaniem w dłuższej perspektywie komputery kwantowe mogą zastosować specjalne algorytmy chemii kwantowej, pozwalające lepiej zrozumieć i usprawnić wiązanie azotu cząsteczkowego, co już bezpośrednio prowadzić będzie do bardziej efektywnej produkcji nawozów, a więc i żywności.

To jednak dość odległa przyszłość, ale zdaniem Chonga mamy powody do optymizmu. Jego katedra uniwersytecka jest jedną z siedmiu w USA, które otrzymały łącznie 15 mln USD funduszy z National Science Foundation na opracowanie pierwszego praktycznego komputera kwantowego w ciągu najbliższych 5 lat. W tym przypadku naukowcy stawiają na zgoła odmienne podejście w stosunku do komputerów opracowywanych choćby przez Google, bazujące na pułapce jonowej. To dofinansowanie pozwolić ma na stworzenie komputera kwantowego, który będzie rozwiązywał realne problemy świata.

„Komputery kwantowe szybko zyskują na popularności, ale wciąż jest ich zbyt mało, by rozwiązywać realne problemy” - twierdzi Chong. „Ten fundusz pozwoli nam opracować nie tylko lepszy kwantowy sprzęt, ale i oprogramowanie skrojone na jego miarę.”

Co oznacza „praktyczny komputer kwantowy” w rozumienia Chonga? Jego zdaniem to sprzęt wykorzystujący technologię kwantową do rozwiązywania realnych problemów świata szybciej lub niemal tak samo szybko jak konwencjonalne superkomputery. „Chcemy udowodnić, że nawet mały kwantowy komputer może być konkurencyjny względem konwencjonalnej technologii i motywować do dalszych prac nad nawet większymi kwantowymi maszynami”.

Prócz wyeliminowania głodu na świecie, komputery kwantowe mogą posłużyć do rozwiązania wielu innych problemów czy opracowania wydajniejszych rozwiązań (np. efektywniejszych ogniw solarnych). Ich potencjał jest ogromny, więc spodziewamy się licznych przełomowych odkryć dokonanych za ich pomocą.

Źródło: GeekWeek.pl/Digital Trends

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas