Przejęto 10 tysięcy kart SIM cyberprzestępców. Sukces funkcjonariuszy

SIMBOX-y, 10 tysięcy kart SIM i 4 zatrzymanych - to bilans ostatniej akcji funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Cyberprzestępcy wykorzystywali te zasoby do anonimowego i masywnego przeprowadzania oszustw w całym kraju.

Polska policja ujęła cyberprzestępców.
Polska policja ujęła cyberprzestępców.123RF/PICSEL

Sukces w walce z cyberprzestępcami

CBZC, czyli Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości poinformowało o zatrzymaniu, którego dokonali jego funkcjonariusze. Na skutek zaawansowanej akcji prowadzonej w kilku miejscach kraju (m.in. w Poznaniu i Warszawie) doszło do przeszukania 6 lokalizacji, zatrzymania 4 podejrzanych i skonfiskowania urządzeń typu SIMBOX oraz 10 tysięcy starterów z kartami SIM różnych operatorów. Poza tym zabezpieczono również wiele komputerów, modemów GSM i telefonów komórkowych.

Śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Regionalną w Poznaniu doprowadziło do postawienia zarzutów prokuratorskich jednemu mężczyźnie, w tym m.in. zarzutów o nieuprawniony dostęp do informacji, odpowiedzialność za wiele oszustw na szkodę osób fizycznych i podmiotów gospodarczych.

Równolegle prowadzono śledztwa w innych miejscach w Polsce. Jak podano w oficjalnej informacji, w Białymstoku funkcjonariuszom udało się zatrzymać podejrzanych w sprawie prowadzenia fałszywej działalności maklerskiej, a w województwach zachodniopomorskim i opolskim funkcjonariusze odnaleźli infrastrukturę i narzędzia umożliwiające masowe i anonimowe rozpowszechnianie wiadomości np. SMS na terenie Polski.

Powyższa infrastruktura umożliwiała anonimizację osób z niej korzystających, a także popełnianie innych przestępstw takich jak m. in oszustwa inwestycyjne na szkodę wielu osób i podmiotów gospodarczych.
CBZC

Cyberprzestępcy zatrzymani

CBZC informuje, że doszło do kilku zatrzymań osób odpowiedzialnych m.in. za wyłudzanie pieniędzy przy pomocy platformy handlowej. Podejrzanych mężczyzn aresztowano na 3 miesiące, a liczba pokrzywdzonych przez fałszywą agencję maklerską może być jeszcze większa. Suma szkód i wyłudzonych pieniędzy może przekraczać nawet 1 milion złotych.

Nie wiadomo, czy infrastruktura i zatrzymane karty SIM miały posłużyć np. do innych działań zakrojonych na szeroką skalę. Automatycznie nasuwa się pytanie, czy właśnie takie osoby były odpowiedzialne choćby za dziwne SMS-y, które Polacy otrzymywali przed wyborami. Wówczas wiele wskazywało na to, że jest to sprawka oszustów korzystających z anonimowych numerów czy wspomnianych wcześniej skrzynek na karty SIM.

Co to jest SIMBOX?

SIMBOX, czyli inaczej skrzynka na karty SIM to urządzenie, które umożliwia jednoczesne korzystanie z wielu kart SIM, nawet od różnych operatorów. Sprzęt ten pozwala na korzystanie z instalacji VoIP. Choć oficjalne przeznaczenie skrzynek jest zgodne z prawem, to te często używane są w nielegalnych procederach.

Przykładem może być masowe rozsyłanie wiadomości do wielu numerów telefonów np. w ramach przeprowadzania akcji wyłudzania pieniędzy czy danych. Niejednokrotnie można było usłyszeć choćby o oszustach z portali ogłoszeniowych, którzy wykorzystywali SIMBOX do wyłudzania danych i środków finansowych.

Nauka, co słychać? - Sztuczna inteligencjaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas