Putin pojawił się na stadionie. System Pancyr-S1 ochronił go przed dronami

Filip Mielczarek

Filip Mielczarek

Aktualizacja

Władze Moskwy zainstalowały na słynnym stadionie Łużniki system obrony powietrznej Pancyr-S1, który miał chronić samego Władimira Putina podczas wiecu poparcia.

Na moskiewskim stadionie Łużniki pojawił się system obrony Pancyr-S1
Na moskiewskim stadionie Łużniki pojawił się system obrony Pancyr-S1123RF/PICSEL

Kreml coraz bardziej obawia się ukraińskich ataków rakietowych na rosyjskie miasta. W ostatnich miesiącach pojawiają się w różnych miejscach systemy obrony powietrznej Pancyr-S1. Najwięcej zainstalowano ich w samej Moskwie, ale kilka wykryto również w odwiedzanych przez Putina kurortach nad Morzem Czarnym.

Dziś w serwisach społecznościowych pojawiły się zdjęcia nowego systemu Pancyr-S1, który ustawiono w pobliżu słynnego stadionu Łużniki. Na opublikowanym filmie można zobaczyć system obrony powietrznej w tle z ogromnym gmachem Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. M.W. Łomonosowa.

System Pancyr-S1 ochraniał Władimira Putina 

W styczniu bieżącego roku, zestawy Pancyr-S1 pojawiły się m.in. na budynku Ministerstwa Obrony Narodowej i obiektach administracyjnych miasta. Instalacja Pancyr-S1 na Łużnikach jest związana z zorganizowanym tam wiecem poparcia dla Władimira Putina i wojny w Ukrainie.

Prezydent Rosji wygłosił na stadionie kilkuminutowe przemówienie. Według lokalnych mediów, na koncert przybyło 200 tysięcy ludzi. Putin podziękował tym, którzy walczą w obronie ojczyzny. — Chcę wam pogratulować. Dzisiaj, kiedy musimy bronić naszego kraju, języka, kultury, każdy obywatel Rosji jest jej obrońcą — powiedział prezydent Rosji.

Systemy obrony Pancyr-S1 pojawiły się w całej Moskwie

— Takie środki nie zostałyby wprowadzone tak po prostu, więc najprawdopodobniej wojsko boi się ewentualnego uderzenia — komentował na Telegramie popierający inwazję w Ukrainie kanał "Informator wojskowy", którego wypowiedź cytowało rosyjskojęzyczne BBC.

Pancyr-S1 jest to samobieżny przeciwlotniczy system rakietowo-działowy rosyjskiej produkcji. Może atakować cele znajdujące się na lądzie, wodzie i w powietrzu. Prace nad tym sprzętem rozpoczęły się w 1994 roku. Ostatnia znana modyfikacja miała miejsce w 2007 roku.

Atrybutem tego sprzętu jest połączenie wielokanałowego systemu pozyskiwania i śledzenia celów z bronią artyleryjską i rakietową. Potrzebny czas na reakcję całego systemu na rozpoczęcie ostrzału wynosi od 4 do 6 sekund. Pancyr-S1 może przechwycić do 10 celów na minutę. Jest także w stanie niszczyć cele poruszające się z prędkością do 1000 m/s.

Pancyr-S1 powstał m.in. do ochrony wyrzutni S-400

To bardzo skuteczny system, szczególnie przydatny przy zwalczaniu dronów. Rosjanie reklamowali Pancyra, jako broń, która nie ma odpowiedników na świecie i jest w stanie zapewnić ochronę bliskiego zasięgu dla obiektów cywilnych i wojskowych przed atakiem lotniczym w każdych warunkach pogodowych i klimatycznych, zarówno w dzień jak w i nocy.

Pancyry wykorzystywane są do ochrony systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych S-400, ale również do obrony mobilnych wyrzutni rakiet międzykontentlanych "Topol" i Jars". Jeśli Putin zdecyduje się na użycie swojej najpotężniejszej broni, to na pewno systemy Pancyr-S1 będą osłaniać rakiety z pociskami jądrowymi.

Żegnają zmarłych i pytają "Dlaczego?". Turcja po katastrofieDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas