Rakieta z systemu Grad spadła żołnierzom pod nogi. Jest nagranie z Bachmutu

O ogromnym szczęściu mogą mówić ukraińscy żołnierze znajdujący się w centrum walk w Bachmucie. Tuż obok ich nóg z ogromnym impetem uderzyła rakieta z systemu BM-21 Grad. Cudem uszli z życiem.

Rakieta z systemu BM-21 Grad spadła pod nogi ukraińskich żołnierzy
Rakieta z systemu BM-21 Grad spadła pod nogi ukraińskich żołnierzyUkraine Weapons TrackerTwitter

Od kilku miesięcy nieprzerywanie największym ogniskiem walk w Ukrainie jest Bachmut i Wuhłedar. Ukraińskich i rosyjskich żołnierzy dzieli tam dystans zaledwie kilkaset metrów. Każdego dnia z jednej i drugiej strony uderzają tam dziesiątki pocisków.

W przypadku Rosjan, w walkach dziennie ginie tam od 500 do nawet 1000 żołnierzy. To dobitnie pokazuje, jak tragiczna panuje tam sytuacja i nic nie wskazuje na to, by wkrótce miało się to zmienić. Obie strony uznają te miasta za strategiczne w swojej kampanii.

Pocisk z systemu BM-21 Grad spadł pod nogi żołnierzy

Sytuację najlepiej obrazuje najnowszy materiał filmowy z centrum Bachmutu. Uwieczniono na nim niezwykle niebezpieczną sytuację, która nie jest ewenementem. Tuż obok ukraińskich żołnierzy, stojących w bramie do budynku, uderzyła rakieta wystrzelona przez rosyjskiego okupanta z systemu BM-21 Grad.

Żołnierze mogą mówić o ogromnym szczęściu, ponieważ rakieta nie wybuchła. Gdyby stało się inaczej, to prawdopodobnie mogliby odnieść bardzo poważne obrażenia, ponieważ przynajmniej dwóch żołnierzy znajdowało się na zewnątrz obiektu, czyli w bezpośrednim polu rażenia pocisku.

BM-21 Grad to bardzo popularna broń w Ukrainie

Tym razem trafił się żołnierzom jeden z wielu niewypałów. Takich nie brakuje w rosyjskim uzbrojeniu, które znajduje się w opłakanym stanie. Można z tego drwić, ale w tym przypadku Ukraińcy na pewno dziękują w myślach rosyjskiemu militarnemu niechlujstwu.

BM-21 Grad to radziecka samobieżna wieloprowadnicowa wyrzutnia pocisków rakietowych kal. 122 mm opracowana na początku lat 60. XX wieku. System wyposażono w 40 wyrzutni pocisków rakietowych po 10 w 4 rzędach. Mogą one wystrzelić pociski na odległość od 20 do 45 km. Co ciekawe, czas wystrzelenia pełnej salwy wynosi 20 sekund.

Wyrzutnia jest ona osadzona na podwoziu samochodu ciężarowego Ural-375D 6x6. Napędzany jest on chłodzonym wodą silnikiem benzynowym V8 o mocy 180 KM i osiąga maksymalną prędkość na drodze 75 km/h, zaś jego zasięg wynosi 750 km.

Araukaria brazylijska. Święte drzewo, któremu grozi wymarcieAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas