Rosja ma własny ChatGPT. Nazywa się jak popularny mem

Rosjanie pochwalili się wydaniem swojej wersji AI w odpowiedzi na coraz popularniejszy ChatGPT. Co więcej, zapewniają, że posiada jedną zasadniczą przewagę, której nie mają inne chatboty. Dodatkowa opcja nie na wiele się przyda użytkownikom spoza Federacji Rosyjskiej.

Rosja wraz z Chinami zapowiedziała, że planuje zostać liderem na rynku IT. Pierwszym krokiem do wyrównania wyścigu AI jest wypuszczenie przez rosyjski Sberbank GigaChat. Czyni to Rosję kolejnym uczestnikiem wyścigu o najlepszą wersję sztucznej inteligencji dostępną na rynku. 

Wyścig o sztuczną inteligencję

W listopadzie ubiegłego roku OpenAI ogłosił uruchomienie ChatGPT, co wywołało niemałe zamieszanie w środowiskach IT i nie tylko. Ten model sztucznej inteligencji potrafi prowadzić rozmowę w sposób do złudzenia przypominający ludzką konwersację.  

Reklama

Chat GPT potrafi nie tylko odpowiadać na złożone pytania, ale również pisać eseje i wypracowania. Według Billa Gatesa sztuczna inteligencja może w niedalekiej przyszłości zacząć uczyć dzieci pisać i czytać. Coraz większa popularność tego narzędzia sprawiła, że inne kraje i korporacje postanowiły wypuścić swoje wersje chatbota. Microsoft posiada swoją wersję nazwaną Bard AI. Największy Bank Rosji postanowił stworzyć konkurencje dla zachodnich systemów sztucznej inteligencji.

Chińczycy również próbowali swoich sił na tym polu, jednak ich wyszukiwarka Baidu ze swoim Erniebotem nie spełniła oczekiwań użytkowników. Gigant e-commerce Alibaba ma swoją własną wersję sztucznej inteligencji, która sprawdza się świetnie zarówno w języku angielskim, jak i chińskim 

Co potrafi rosyjski GigaChat

Rosyjski model sztucznej inteligencji to nowy gracz na rynku AI. Jednak, mimo że świetnie sprawdza się w języku rosyjskim, to już gorzej z językami obcymi. Rosyjski pożyczkodawca Sberbank ogłosił w poniedziałek, że w fazę beta-testów wkracza rosyjska odpowiedź na ChatGPT, utrzymując przy tym, że wyróżnia go jedna zasadnicza cecha spośród innych modeli sztucznej inteligencji.  

Tą zaletą jest możliwość komunikowania się po rosyjsku w bardziej inteligentny sposób, niż oferują to inne systemy. Do fazy beta-testów zostały zaproszone specjalnie w tym celu wybrane osoby. Nie wydaje się, aby rosyjski model AI mógł konkurować z ChatemGPT. Zwłaszcza że najbardziej zachwalaną cechą GigaChata jest to, że komunikuje się po rosyjsku. Nie wróży mu to wielkiej kariery poza granicami Federacji Rosyjskiej

Sberbank w ostatnim czasie coraz więcej swoich środków inwestuje w przeróżne projekty technologiczne. Wszystko dlatego, że wiele zachodnich firm wyszło z kraju w związku z agresją militarną Rosjan na Ukrainę.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ChatGPT | Sztuczna inteligencja | Amnesty International
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy